Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy i leczenie

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to częste schorzenie, które dotyczy nawet 20 procent populacji. Objawy mogą występować bardzo często – nawet przez większość dni w roku. Choroba w większości przypadków pojawia się u dzieci i młodych osób. Co warto wiedzieć na temat alergicznego zapalenia spojówek?

Alergiczne choroby oczu

Wiele źródeł wskazuje różne rodzaje klasyfikacji chorób alergicznych spojówki. Z praktycznego punktu widzenia, warto wyróżnić: przewlekłe, ostre, olbrzymiokomórkowe, wiosenne, atopowe zapalenie rogówki i spojówek oraz kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek. Co warto wiedzieć na temat najczęściej występujących postaci alergicznego zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek – alergia

Objawy alergii (nadwrażliwości) mogą być różne – okazuje się, że jednym z najczęściej występujących symptomów są zmiany oczne. Pacjenci zgłaszają obrzęk powiek, zaczerwienienie spojówek, uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, światłowstręt, czy świąd oka. Najczęstszą postacią schorzenia  jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek. Warto zaznaczyć, że to jedna z najłagodniejszych postaci choroby (mówiąc generalnie o chorobach spojówek). Oprócz typowych ocznych objawów, często pojawia się także dodatkowy symptom jakim jest alergiczny nieżyt nosa (katar sienny). Najczęstszą przyczyną tego rodzaju alergii spojówek są pyłki drzew i traw. Objawy występują w okresie pylenia rośliny na którą osoba z nadwrażliwością jest uczulona.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek

Charakterystyczne symptomy towarzyszące alergicznemu zapaleniu spojówek mogą być różne i w wielu przypadkach wcale nie muszą dotyczyć tylko narządu wzroku. U niektórych chorych mogą wystąpić także objawy ogólnoustrojowe takie jak rozbicie, rozdrażnienie, senność i apatia czy ból głowy. Czas utrzymywania się objawów zależy od postaci choroby – w przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia spojówek, symptomy mogą występować stale przebiegając z okresami zaostrzeń.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Do problemu alergicznego zapalenia spojówek należy podejść wielokierunkowo, bowiem terapia alergii powinna być kompleksowa i skupiać się znalezieniu alergenu odpowiedzialnego za wystąpienie symptomów a także na regulacji nadwrażliwości układu immunologicznego. W przypadku stwierdzonej alergii i zidentyfikowanego alergenu bardzo duże znaczenie mają działania prewencyjne, które w dużym stopniu opierają się na unikaniu ekspozycji na dany alergen – jest więc oczywistym, że znajomość czynnika wywołującego objawy jest bardzo ważna. W przypadku tego schorzenia, doskonale sprawdza się zasada – „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Nie oznacza to, że współczesna medycyna nie dysponuje środkami, które skutecznie pozwalają ograniczyć objawy zapalenia spojówek. W leczeniu dużą rolę odgrywają blokery H1 receptorów (leki przeciwhistaminowe). Preferuje się podawanie leków bezpośrednio do worka spojówkowego. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają dodatkowe czynności takie jak płukanie oka czy stosowanie „sztucznych łez”. Bezwzględnie przeciwwskazane jest tarcie oczu rękoma z uwagi na ryzyko przeniesienia większej ilości alergenu w obręb spojówki i w konsekwencji zaostrzenia objawów.

Alergiczne zapalenie spojówek to schorzenie, które stoi na pograniczu okulistyki i alergologii – często terapia wymaga współpracy lekarzy tych dwóch specjalności. Warto także wiedzieć, jakie substancje mogą powodować reakcje nadwrażliwości – niestety wiele z nich znajduje się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie przez co są trudne do wyeliminowania. Alergeny mogą znajdować się w powietrzu, którym oddychamy – są to pyłki roślin czy roztocza kurzu. Alergizująco na spojówki mogą działać także niektóre składniki pokarmu, metale, środki chemiczne, a nawet leki. Niestety, jak na razie nie udało się przeciwdziałać skłonności do reakcji nadwrażliwości (alergii) poza modulacją działania układu immunologicznego.

 

Bibliografia:

  1. Granet D. Allergic rhinoconjunctivitis and differential diagnosis of the red eye. Allergy Asthma Proc. 2008 Nov-Dec ;29(6): 565-74. doi: 10.2500/aap.2008.29.3170. PMID: 19173783.
  2. Fujishima H., Shimazaki J., Yang H.Y., Toda I., Tsubota K. Retrospective survey of a link between cat and dog antigens and allergic conjuctivitis. Ophthalmologica. 1996; 210(2): 115-8. doi: 10.1159/000310686. PMID: 8859487.
  3. https://podyplomie.pl/medycyna/16205,alergiczne-zapalenie-spojowek