Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Operacja zaćmy: wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu i powrocie do pełnego zdrowia

Zaćma to jedno z najpopularniejszych schorzeń oczu, które jest spowodowane stopniowym mętnieniem soczewki oka. W rezultacie pogarsza się jakość widzenia, a jedynym sposobem na poprawę jest zabieg okulistyczny. Obecnie jednak technologia w zakresie okulistyki jest na tyle zaawansowana, że usunięcie zaćmy zalicza się do tzw. zabiegów jednego dnia. Dobre widzenie można odzyskać na skutek operacji na zaćmę w ramach NFZ, jednak wiąże się to najczęściej z długim oczekiwaniem. Operacja zaćmy w klinice o uznanej renomie to gwarancja znacznie szybszego terminu i zastosowania najnowocześniejszego sprzętu oraz przeprowadzenia działania przez okulistę o najwyższych kwalifikacjach. Jak przebiega zabieg krok po kroku, czy warto wykonać operację zaćmy metodą laserową i czy to bezpieczna procedura? Sprawdź i odzyskaj ostrość widzenia w zaledwie jeden dzień.

Czy operacja usunięcia zaćmy jest konieczna?

Zaćma jest chorobą, która stopniowo zaburza ostre widzenie i postępuje. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg. Odpowiadając na pytanie, na czym polega operacja zaćmy, trzeba wyjaśnić, że to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki. Działanie to określa się mianem fakoemulsyfikacji. Na początku zmętniała soczewka jest rozdrabniana za pomocą ultradźwięków, a następnie powstałe resztki zostają odessane. W to miejsce zostaje wstawiona sztuczna soczewka. Choć opis tego, jak wygląda operacja zaćmy, dla Pacjenta może wydawać się dość skomplikowaną czynnością, w rzeczywistości z punktu widzenia okulistyki jest działaniem w zasadzie rutynowym.

Efekt pooperacyjny jest prawie natychmiastowy, a operowane miejsce goi się bardzo szybko. Pobyt w klinice trwa zaledwie jeden dzień, po czym pacjent wraca do domu. Operacja zaćmy na NFZ, jak i w ramach prywatnej opieki zdrowotnej, jest konieczny, jeżeli osoba zmagająca się z kataraktą chce pozbyć się dolegliwości i odzyskać prawidłowe widzenie. Dzięki nowoczesnemu usuwaniu zaćmy, zabieg trwa krócej, jest dokładniejszy, a operowane oko goi się jeszcze szybciej. Mniejsze jest też ryzyko powikłań.

Operacja zaćmy

Ile trwa operacja zaćmy?

Z punktu widzenia okulistycznego operacja zaćmy nie jest zabiegiem skomplikowanym i trwa stosunkowo krótko. Zazwyczaj cała procedura jest wykonywana w ciągu 15-30 minut, choć w niektórych sytuacjach zabieg operacyjny może ulec wydłużeniu. Tak jak w przypadku każdego działania medycznego, tak i podczas usuwania katarakty mogą pojawić się różne utrudnienia lub powikłania, w związku z którymi czas trwania zabiegu będzie wymagał przedłużenia. Dlatego też tak ważne jest, aby miejscem przeprowadzania zabiegu była renomowana i godna zaufania klinika okulistyczna, gdzie pracują specjaliści doświadczeni w wykonywaniu tego typu procedur.

Chociaż operacja usuwania zaćmy to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów okulistycznych, rodzajów schorzenia jest wiele i do każdego Pacjenta zawsze okuliści podchodzą w sposób indywidualny. W zależności więc od typu schorzenia czy jego rozległości i zaawansowania, dana procedura może potrwać krócej lub dłużej.

Nieco wydłużonego czasu zabiegu Pacjent może się spodziewać zazwyczaj, gdy dotyczą go takie czynniki, jak:

  • występowanie chorób przewlekłych (np. cukrzyca),
  • podeszły wiek,
  • występowanie schorzeń współistniejących oczu (np. jaskra),
  • zażywanie niektórych leków,
  • zaawansowana postać zaćmy,
  • przeprowadzanie usunięcia zaćmy wraz z wykonaniem dodatkowej procedury (np. wstawienie stentu przy jaskrze).

Tuż przed operacją przeprowadzane są również niezbędne procedury przygotowawcze do bezpiecznego wykonania zabiegu. Po wszystkich wykonanych czynnościach należy też odczekać około 30 minut, zanim będzie możliwe opuszczenie kliniki. Dlatego też cały czas związany z operacją usunięcia zaćmy i niezbędnymi procedurami zazwyczaj zamyka się w 3 godzinach.

Leczenie zaćmy – jak przygotować się do usunięcia zaćmy w klinice?

Przed operacją należy przejść badanie kwalifikacyjne, które jest jednocześnie jednym z etapów przygotowania Pacjenta do zabiegu. Warto zabrać na nie posiadane wyniki badań, historię chorób oka, a także listę leków, które są przyjmowane na co dzień. Operacyjne leczenie zaćmy jest poprzedzone również wyborem odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej, która zajmie miejsce naturalnej. Do wyboru są różne warianty. Okulista przedstawi poszczególne opcje i omówi ich właściwości. Niektóre opcje pozwalają pozbyć się nie tylko zmętnienia soczewki oka, lecz także wady wzroku. Możliwe jest też zastosowanie modelu z wbudowanym filtrem UV lub światła niebieskiego.

Operacja zaćmy krok po kroku

W dniu operacji zaćmy Pacjent powinien zjeść lekkostrawny posiłek na określoną liczbę godzin przed zabiegiem. Ustala to indywidualnie specjalista. Nie należy też pić napojów kofeinowych ani alkoholu. Konieczne jest zrezygnowanie z nakładania na twarz kremów oraz makijażu. Warto też założyć wygodne, luźne ubranie i koniecznie zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Kilka godzin po zabiegu oczy będą nadwrażliwe na działanie światła.

Na operację katarakty do kliniki warto udać się z kimś bliskim. Tuż po zabiegu nie widzi się dość komfortowo. Dobrze jest więc, aby ktoś mógł osobę operowaną bezpiecznie odwieźć do domu. W ciągu kilku dni po operacji niewskazane będzie też prowadzenie auta.

Piotr Woźniak

“Operacje przeprowadzane są przy pomocy małego 2 mm cięcia, bez zakładania szwów. W miejsce usuniętej zmętniałej soczewki wszczepiamy zaawansowany implant, dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.”

dr n. med. Piotr Woźniak
okulista, Optegra (dawniej Vidium Medica) Warszawa

Etap 1 – znieczulenie

Przebieg operacji zaczyna się od podania Pacjentowi znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu zawierających dodatkowo środek przeciwzapalny. Preparat ma na celu wyeliminowanie ryzyka pojawienia się ewentualnej infekcji i zmniejszenie obrzęku. Operacja zaćmy trwa kilkanaście minut. Jednak w wyjątkowych sytuacjach zdrowotnych podawana jest Pacjentom narkoza.

Po podaniu znieczulenia do oka w formie kropli dokładnie oczyszczana i odkażana jest skóra wokół oczu, rzęs oraz powierzchnia oka. Rzęsy zostają zasłonięte gazikami, a oko przytrzymane w pozycji otwartej przy pomocy roztworek.

Etap 2 – nacięcie struktury oka

Od tego etapu oficjalnie przebiega operacja zaćmy. Chirurg dokonuje nacięcia o szerokości maksymalnie 3 mm, przez które następnie będą wprowadzane narzędzia rozbijające, a następnie usuwające zmętniałą soczewkę. Po tej czynności przeprowadzana jest kapsuloreksja.

Etap 3 – rozbicie oraz usunięcie zmętniałej soczewki

Podczas tego etapu zostają użyte fale ultradźwiękowe, dzięki którym cała procedura przebiega w sposób kontrolowany i bezpieczny dla pozostałych struktur oka. To również gwarancja precyzyjnego rozbicia zmętniałej soczewki i usunięcia jej.

Następnie rozbite fragmenty zostają zassane specjalnym urządzeniem, które dokładnie oczyszcza dno torebki oka.

Etap 4 – wszczepienie sztucznej soczewki

Wszczepienie nowej soczewki jest kluczowym momentem całego działania i wymaga od specjalisty ogromnej uwagi oraz skupienia. Element jest umieszczany w oku za pomocą iniektora. Początkowo soczewka jest zwinięta w rulon. Następnie chirurg rozwija ją na miejscu starego elementu i dopasowuje tę strukturę do kształtu rogówki Pacjenta. 

Etap 5 – zakończenie procedury medycznej

Ostatnim etapem zabiegu usunięcia zaćmy Pacjenta jest ostrożne wyjęcie wszystkich narzędzi z obszaru zabiegowego i zabezpieczenie pola działania. Operacja zaćmy oka nie wymaga zakładania szwów. Zakładany jest jedynie opatrunek. Cała procedura jest bezbolesna. Pacjent samodzielnie schodzi z fotela zabiegowego, po czym pozostaje w klinice okulistycznej jeszcze jakiś czas na wypadek wystąpienia ewentualnych dolegliwości. Jeżeli wszystko jest w porządku, Pacjent może udać się do domu. 

Zabieg usunięcia zaćmy a zalecenia po operacji

Opatrunek z oka Pacjenta jest zazwyczaj zdejmowany na pierwszej wizycie kontrolnej. Tuż po zabiegu i w ciągu pierwszych 24 godzin usuwania zmętniałej soczewki oka można odczuwać ziarnistość, chropowatość w oczach, często pojawia się łzawienie, oczy są też przekrwione i czerwone. Obraz jest zamazany i niewyraźny. Objawy mogą utrzymywać się u niektórych osób kilka dni, a nawet tygodni. Ostatecznie jednak ustępują samoistnie.

Bardzo ważne jest, aby po operacji zaćmy Pacjent przestrzegał zasad rekonwalescencji. Należy unikać dźwigania, przemęczania się i pocierania operowanego oka. Niewskazane jest również schylanie się. Zoperowane oko należy przemywać i dezynfekować zgodnie z zaleceniami. Przez okres około 4 tygodni należy też powstrzymać się od stosowania makijażu i spać na boku przeciwnym niż operowane oko. Należy również chronić oko przed oddziaływaniem promieni słonecznych i stosować okulary z filtrem UV. Kluczowe jest także stawianie się na wizyty kontrolne. 

Całkowita regeneracja oka po przeprowadzonej operacji zaćmy zazwyczaj ma miejsce po ok. 4 do 6 tygodni od dnia wykonania zabiegu. 

Źródła:

Czubak, Marek. “Operacje usunięcia zaćmy w dystrofii rogówki Fuchsa.” Optyka (2022).

Seredyka-Burduk, Małgorzata, Waldemar Błoch, and Paweł Stępniewski. “Zaćma–problem starzejącego się społeczeństwa, cz. IV. Historia i współczesne metody operacji zaćmy.” Optyka (2019).

Hoffer, Q. “Kalkulacja soczewki wszczepialnej po wcześniejszym zabiegu laserowej korekcji–czyli zaćma po usunięciu laserowo wady wzroku.”

Chlasta-Twardzik, Edyta. Analiza parametrów przedniego odcinka oka po operacji usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji wspomaganej laserem femtosekundowym oraz przez mikrocięcie. Diss. Katedra i Oddział Kliniczny Okulistyki, 2020.

FAQ:

1. Czy operacja usunięcia zaćmy jest zabiegiem bezpiecznym?

Zabieg usunięcia zaćmy należy do operacji jednego dnia i nie wymaga hospitalizacji. Jest to procedura bezpieczna i wykonywana przez chirurgów i specjalistów z zakresu okulistyki bardzo często.

2. Czy operacja zaćmy daje trwały efekt?

Zabieg usunięcia zmętnienia soczewki pozwala w całości pozbyć się schorzenia w oku, w którym rozwinęła się zaćma i wymienić naturalną soczewkę na nową. Jednak zawsze może wystąpić zjawisko zaćmy wtórnej. W takim przypadku jednak także możliwe jest usunięcie schorzenia.

3. Jakie są objawy zaćmy?

Objawy zaćmy to m.in. stopniowe pogorszenie się ostrości widzenia, szybsze męczenie się oczu, widzenie za mgłą, narastająca krótkowzroczność, problemy z oceną z odległości czy podwójne widzenie obiektów. W takim przypadku należy niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Operacja zaćmy jest konieczna, aby móc przywrócić prawidłowe widzenie.

Operacja zaćmy w Krakowie i Warszawie

Usuwanie zaćmy

Cena badań kwalifikacyjnych

399 zł

Cena zabiegu

od 3000 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet na 50 rat

Zobacz więcej na temat zaćmy