JESTEŚ TUTAJ: POZOSTAŁE ZABIEGI / Okuloplastyka

Okuloplastyka

Okuloplastyka

Okuloplastyka jest dziedziną medycyny z pogranicza okulistyki i chirurgii plastycznej. Dotyczy ona zabiegów przeprowadzanych w okolicy oczu – warto jednak podkreślić, że zadania, które stoją przed okuloplastyką nie opierają się jedynie na chirurgii estetycznej, a często mają wymiar leczniczy. To jedna z zabiegowych dziedzin medycyny.

Okuloplastyka – wskazania

W przypadku okuloplastyki nie zawsze mówimy o leczeniu chorób – lepszym określeniem jest korekta niektórych nieprawidłowości, których pochodzenie może być różne. Większość zabiegów przeprowadzana jest w ramach chirurgii jednego dnia – już w dniu operacji pacjent wraca do domu. Oczywiście konieczne są konsultacje pozabiegowe i rekonwalescencja, która zazwyczaj trwa do 10 dni.

Większość zabiegów przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym – nie jest konieczna narkoza, która często przez pacjentów nazywana jest „uśpieniem”.

W okuloplastyce bardzo ważne miejsce zajmuje blefaroplastyka (blepharoplastyka), która zajmuje się korektą powiek, głownie redukcją ich opadania. Zabieg można przeprowadzać na powiekach górnych i/lub dolnych. Opadające powieki, to częsty problem, który dotyka osoby dojrzałe. Wraz z wiekiem dochodzi do spadku elastyczności skóry w wyniku czego w obrębie powiek górnych gromadzi się jej nadmiar. Oprócz problemu estetycznego, opadające górne powieki w zaawansowanej postaci mogą nawet utrudniać widzenie przez ograniczenie pola widzenia. Pacjenci z nadmiernym fałdem skóry w obrębie powiek górnych wyglądają na przemęczone. Jest to więc problem natury funkcjonalnej jak i estetycznej. Warto wspomnieć, że obecne możliwości terapeutyczne obejmują chirurgię jak i niechirurgiczne leczenie do którego wykorzystuje się urządzenia generujące plazmę. W przypadku blefaroplastyki chirurgicznej cięcia skalpelem wykonywane są w linii zmarszczek i naturalnych załomów skóry – przy dobrze przeprowadzonym zabiegu, ryzyko występowania blizn nie występuje. Nieco inaczej wygląda kwestia efektywności jak i możliwych powikłań występujących w przypadku blefaroplastyki wykonywanej za pomocą plazmy – ich ryzyko jest spore biorąc pod uwagę, że zabiegi często są przeprowadzane nawet przez osoby bez wykształcenia lekarskiego.

Kolejną przypadłością jest usuwanie kępek żółtych, które nazywane są również żółtakami. Warto wspomnieć, że zmiany tego typu mogą lokalizować się nie tylko w obrębie powiek, ale również na dłoniach, stopach czy w obrębie zgięć stawów (na przykład łokciowych lub kolanowych). Kępki żółte są jednym z objawów hipercholesterolemii, czyli podwyższonego, nieprawidłowego poziomu lipidów we krwi. Niestety, kępki żółte mogą nawracać, szczególnie jeśli poziom cholesterolu nie zostanie unormowany. Ksanomatozy (inna nazwa kępek żółtych) są klasyfikowane jako zmiany skórne.

Warto wspomnieć, że okuloplastyka zajmuje się nie tylko zmianami położonymi w skórze dookoła oczu, ale również stanowi zadanie dla operacji przeprowadzanych na samej gałce ocznej. Zmianą, którą usuwamy okuloplastycznie jest skrzydlik, czyli pojawiające się zgrubienie spojówki, do którego może dojść na skutek stałej ekspozycji na słońce, kurz czy wiatr. Skrzydlik jest widoczny jako zmętnienie, najczęściej w przyśrodkowej (nosowej) części oka.

Kolejną przypadłością leczoną w ramach okuloplastyki jest usuwanie gradówek, które powstają na skutek zaczopowania  gruczołów tarczkowych powieki (są to gruczoły łojowe). To schorzenie często ma charakter nawracający w związku z czym chirurgiczne leczenie jest nieraz jedynym rozwiązaniem przy nawracających gradówkach.

Niestety nie zawsze konwencjonalne leczenie (na przykład za pomocą leków) przynosi oczekiwane efekty. Przykładem jest podwinięcie jak i opadnięcie powieki. Podwinięcie (nazywane również entropion) jest sytuacją, w której dochodzi do przemieszczenia części powieki z rzęsami w kierunku gałki ocznej. Odwinięcie powieki nazywane także jako ektropion to brak przylegania brzegu rzęskowego brzegu powieki do gałki ocznej.

Okluplastyka zajmuje się również działaniami określanymi w medycynie jako „ostre”. W tym przypadku zadania dotyczą najczęściej usuwania ciał obcych z bezpośredniego sąsiedztwa gałek ocznych.

Większość wymienionych zabiegów okuloplastycznych przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu może być konieczne stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.