JESTEŚ TUTAJ: LECZENIE AMD / Jak można leczyć wysiękową postać AMD?

Jak można leczyć wysiękową postać AMD?

Jak można leczyć wysiękową postać AMD

Laserowy zabieg 2RT

Badania kliniczne wykazały, że terapia laserem 2RT zmniejsza liczbę druzów  i zarazem poprawia funkcjonowanie oka leczonego, jak i nieleczonego. Laser 2RT to szansa na pełne wyleczenie pacjentów na wczesnym etapie AMD. Do tej pory istniały jedynie możliwości na spowolnienie rozwoju choroby za pomocą stosowania suplementacji diety. Zabieg laserem 2RT wykonuje się za pomocą nanosekundowych impulsów światła laserowego o niskiej energii. Ich zadaniem jest wywołanie pożądanego działania terapeutycznego – zminimalizowanie liczby druzów, przy jednoczesnej ochronie wrażliwych struktur oka przed uszkodzeniami. Impulsy laserowe kierowane są z dala od plamki i bardzo dyskretne. Dzięki temu komórki siatkówki, które uległy zniszczeniu wskutek AMD są stopniowo pobudzane do regeneracji.

Zabieg jest bezbolesny i wykonany w warunkach ambulatoryjnych. Okulista podaje krople, które mają na celu przygotowanie oka do zabiegu. Na oku zostaje umieszczona soczewka kontaktowa, a następnie za pośrednictwem biomikroskopu przesyłane są impulsy światła laserowego 2RT.

Po zabiegu pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności. Po zabiegu wskazane są kontrole w trybie ustalonym przez okulistę.

Iniekcje do ciała szklistego

Wysiękową postać AMD można leczyć lekami blokującymi czynnik wzrostu naczyń. Wstrzyknięcie dogałkowe preparatów anty-VEGF może proces zatrzymać, ale już nie cofnąć  powstałych zmian. Przeciwciała anty-VEGF stosuje się w zastrzykach do ciała szklistego, gdyż to ono jest rezerwuarem czynnika wzrostu produkowanego przez siatkówkę.  Iniekcja anty-VEGF powoduje:

  • Zahamowanie wzrostu nieprawidłowych, słabych naczyń
  • Zanik już istniejącego nowotwórstwa naczyniowego
  • Wchłanianie się przesięku surowicy z tkanki i powrót siatkówki do prawidłowej grubości
  • Poprawę widzenia nawet o 2 – 3 rzędy na tablicy do badania ostrości wzroku

Zabieg podania leku przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej. Po rozszerzeniu źrenicy i znieczuleniu gałki ocznej kroplami, lek jest wstrzykiwany do ciała szklistego. Po ok. 1 godzinie od podania leku pacjent może wrócić do domu. Po zabiegu wskazane są badania kontrolne, w czasie których przeprowadza się:

  • Badanie ostrości wzroku
  • Ocena wyglądu oka w biomikroskopie,
  • Badania OCT, pozwalające na obiektywną ocenę dynamiki zmian w wyniku leczenia oraz na podjęcie decyzji o ponownych iniekcjach anty-VEGF, lub zakończeniu terapii.

Cena badań kwalifikacyjnych

290 zł

Cena zabiegu

od 2 500 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet do 50 rat