Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Lasery stosowane w Optegra (dawniej Vidium Medica) we wszystkich zabiegach laserowych oczu

laserowa korekcja wady wzroku

Gdzie okiem sięgnąć, dzisiaj wszystko to co najlepsze jest laserowe, czyż nie? Być może to zasługa Gwiezdnych Wojen. W świecie rozrywki mamy laserowy paintball i klubowe laserowe efekty świetlne, w kosmetyce depilację, a nawet pilling laserowy, czy laserowe usuwanie znamion. W przemyśle mierzymy i tniemy laserowo. Medycyna w szczególności została zrewolucjonizowana przez przeróżne technologie laserowe.

To, co laserowe, kojarzy się z największą precyzją, krótkim czasem trwania, najwyższą jakością. Fale elektromagnetyczne mikro i nanometrowe – czyli te laserowe, muszą z definicji takie być. Okulistyka zdecydowanie przoduje w zastosowaniu laserów do leczenia oczu i korygowania wad wzroku. Przełomem w dziedzinie laserowej korekcji było przecież wprowadzenie do chirurgii oka lasera: najpierw excimerowego, a następnie femtosekundowego. W Vidium Medica mamy wszystko to, co najlepsze – nie tylko laserowe ale również najwyższej klasy.

Korekta wady wzroku

Są dwa lasery, które zapewniają wysoką precyzję zabiegów korekcji wzroku. Pierwszy z nich to laser femtosekundowy. W operacjach FemtoLASIK, z wykorzystaniem tego lasera, formowany jest płatek rogówki. Wszystko, po to, aby dostac sie do właściwej warstwy rogówki, w obrębie której usuwana będzie wada wzroku (do jej istoty właściwej). Laser femtosekundowy to urządzenie, którego impulsy świetlne są bardzo krótkie (femto = 10-15sekundy – trudno to sobie wyobrazić, prawda?).

Dzięki temu można niezwykle szybko dokonać cięć, które we wcześniejszej metodzie LASIK trzeba było wykonywać manualnie za pomocą mikrokeratomu. Ponadto, dzięki takiemu krótkiemu działaniu na tkankę minimalizowane jest ryzyko jej uszkodzenia, a brzeg nacinanego płatka ma odpowiedni kształt. W naszym przypadku zastosowanie lasera WaveLight®FS200 pozwala na ukształtowanie cięcia ostrych krawędziach i uzyskanie gładkości zrębu. W konsekwencji płatek, który powstaje w pierwszym etapie laserowego zabiegu oczu jest łatwy do uniesienia, a jego przyleganie, po operacji, niezwykle silne.

Ponadto WaveLight®FS200 umożliwia przeprowadzenie innych zabiegów, takich jak formowanie tuneli pod pierścienie śródrogówkowe, keratoplastykę perforującą, warstwową i drążącą oraz formowanie płatków bardzo cienkich. Drugim, co do ważności laserem w chirurgii refrakcyjnej jest laser excimerowy. Takie urządzenie, po odpowiednim zaprogramowaniu, jest w stanie usunąć wadę wzroku, poprzez odparowanie tkanki, czyli precyzyjną ablację. Poprzez działanie lasera na istotę właściwą rogówki zmieniany jest jej kształt, na taki, który pozwoli by światło wpadające do oka trafiało na siatkówkę – ani dalej, ani bliżej. Wykorzystywany w Vidium Medica laser WaveLight®EX500 ma wiele zalet. Sprzęt posiada wbudowany wielowymiarowy eyetracker minimalizujący wpływ ruchu okiem na wynik laserowej operacji wady wzroku.

Grubość rogówki jest stale nadzorowane w trakcie trwania procedury laserowego zabiegu poprzez zastosowanie pachymetru. Kalibracja wiązki laserowej odbywa się z dokładnością do 0,1 dioptrii. Czy inna metoda korekcji mogłaby poszczycić się taką dokładnością? Ponadto laser WaveLight®EX500 w połączeniu z WaveLight®FS200 pozostają spięte w jednej sieci i połączone ze sobą w ten sposób, że tworzą unikatowy Refractive Suite, który nie wymaga od pacjenta ruchu, zmiany pozycji, czy wstawania z łóżka w trakcie trwania procedury FemtoLASIK i każdej innej możliwej do wykonania z wykorzystaniem zestawu laserowego.

Laserowe leczenie oczu

Czym jest leczenie laserem oczu? Możemy tu wymienić co najmniej 3 lasery, które są niezbędne w przypadku wystąpienia chorób narządu wzroku:

Leczymy zatem choroby: jaskrę, zmętnienie tylnej torebki soczewki (tzw. zaćmę wtórną), przedarcia, otwory siatkówki, zmiany naczyniowe siatkówki, postać suchą zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem.

Zabieg laserowy na oczy YAG

Pierwszy z wymienionych leczniczych laserów Nd:YAG to laser, który operuje długością fali 1064nm, czyli jest to laser podczerwony. Dzięki zogniskowaniu wiązki światła w odpowiednim miejscu okulista stosując taki sprzęt jest w stanie :

  • usunąć zaćmę wtórną – mówimy wtedy o kapsulotomii laserowej
  • wykonać otwór w tęczówce, jako zabieg przeciwjaskrowy – jest to irydotomia laserowa
  • udrożnić przepływ cieczy wodnistej przez beleczkowanie kąta przesączania – tu mamy do czynienia z selektywną laserową trabekuloplastyką (SLT) w jaskrze

Powyższe zabiegi laserowe oka nie wymagają od pacjenta pozycji leżącej, ani nie zajmują wiele czasu. Zarówno osoba po wszczepieniu soczewki sztucznej, którą dotknęła zaćma wtórna, jak i ta z jaskrą, może przejść zabieg leczniczy oka w dniu wizyty lekarskiej. Laser Nd:YAG należy do laserów stosowanych w mikrochirurgii przedniego odcinka oka, dzięki promieniowaniu najgłębiej wnikającym w tkanki i koagulującym.

Fotokoagulacja siatkówki

Drugi z laserów działających leczniczo, nie korygująco na oczy, jest laser diodowy VISULAS 532s. Kiedy nam posłuży? W przypadku problemów pochodzenia siatkówkowego. Mówimy, że poddajemy siatkówkę fotokoagulacji (czyli musimy niszczyć jej komórki w pewnym obszarze), jeśli wystąpią:

  • przedarcia bądź otwory siatkówki – aby zapobiec jej odwarstwieniu
  • zmiany degeneracyjne na obwodzie siatkówki
  • zmiany zatorowo-zakrzepowe naczyń siatkówkowych

Pacjent może wymagać leczenia laserem w przypadku zmian patologicznych, które wystąpiły samoistnie, ale niekiedy też w wyniku wypadku, czy urazu. Podobnie, jak w zabiegach przedniego odcinka oka – tu również laserowanie może nastąpić nawet w dniu wizyty okulistycznej i nie wymaga specjalnego przygotowania. Światło laserowe w fotokoagulacji ma zabezpieczać siatkówkę oka przed następstwami już występujących nieprawidłowych zmian.

Możemy śmiało powiedzieć, że laser laserowi nie równy, a także: nie taki laser straszny… Wracając do początku naszych rozważań – obecnie technologia laserowa jest niezwykle bogata w nowoczesne rozwiązania. Jak czytamy, lasery stosowane są w okulistyce do działań bardzo powierzchownych, dzięki czemu korygujemy wady wzroku na etapie rogówki oka. Jednak wystarczy zmienić konstrukcję, długość fali wiązki laserowej, by zyskać narzędzie, które działa leczniczo na każdej głębokości gałki ocznej: od tęczówki po samą siatkówkę. Laser koryguje, leczy i odmładza oko.

Sprawdź cennik zabiegu w Krakowie i Warszawie

 

Bibliografia:

  1. Sakimoto T., Rosenblatt M.I., Azar D.T. Laser eye surgery for refractive errors. Lancet. 2006 Apr 29; 367(9520): 1432-47. doi: 10.1016/S0140-6736(06)68275-5. PMID: 16650653.
  2. Lock J.H., Fong K.C. Retinal laser photocoagulation. Med J Malaysia. 2010 Mar; 65(1): 88-94; quiz 95. PMID: 21265262.
  3. https://www.ophthalmologyweb.com/Tech-Spotlights/26524-Nd-YAG-Lasers-in-Ophthalmology/