Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Jak zadbać o zdrowe oczy dziecka?

dbanie o oczy dziecka

Coraz więcej dzieci boryka się z wadami wzroku, które niejednokrotnie spowodowane są uwarunkowaniami genetycznymi. Niestety częściej to my sami odpowiadamy za pogorszenie zdolności widzenia…
Dlatego też od samego początku powinniśmy dbać o zdrowie oczu dziecka, aby uchronić je przed postępującymi wadami wzroku.

To naturalne

W pierwszym okresie po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie, a spory wysiłek dla wciąż jeszcze słabych
mięśni twarzy powoduje, że jego oczy są zaczerwienione i wyglądają na zmęczone.
Jest to zjawisko normalne i nie należy się nim martwić.

U małych dzieci często występującą wadą jest nadwzroczność (blisko 90%), która jednak zanika około
10. roku życia (do 40-50%). Wzrok stopniowo poprawia się, zwiększając pole i ostrość widzenia.
Na tym etapie rolą rodziców jest kontrolowanie prawidłowego rozwoju i zgłaszanie specjalistom niepokojących
objawów i nieprawidłowości.

dzieci patrzące w niebo

Wady wrodzone

Wrodzone wady wzroku dziecko może odziedziczyć po rodzicach lub wskutek problemów w przebiegu ciąży. Nie zawsze da się im przeciwdziałać, ale można i trzeba je leczyć, by rozwój dziecka przebiegał prawidłowo. Dlatego rodzice powinni wykazać się czujnością i obserwować oczy dziecka, by nie pominąć objawów, które wskazywałyby na ich schorzenia i w miarę potrzeby szybko reagować na pierwsze niepokojące oznaki. Wady wrodzone, na które mogą cierpieć dzieci to:
jaskra, zaćma oraz siatkówczak.

oczy niemowlaka

Jak rozpoznać u dziecka wadę wzroku?

W różnym wieku mogą pojawiać się objawy, które wskazują na występowanie wady wzroku. To, co powinno zwrócić uwagę to mrużenie i wytrzeszczanie oczu, zezowanie, bóle głowy, częste zapalenia spojówek czy pocieranie oczu. Nie powinno bagatelizować się także pozornie niewinnego przybliżania się dziecka do ekranu telewizora lub komputera. Jeśli do tego dochodzą problemy z czytaniem i pisaniem – tym bardziej powinno to zwrócić naszą uwagę.

Jak dbać o zdrowie oczu dziecka?

Mimo, że problemy ze wzrokiem wiążą się niejednokrotnie z wadami wrodzonymi, to jednak w wielu przypadkach sami przyczyniamy się do pogorszenia widzenia. Zadaniem rodziców jest zatem dbanie o zdrowie oczu swoich dzieci poprzez codzienną higienę oraz wyrobienie dobrych nawyków takich jak:
robienie sobie przerw od wpatrywania się w ekran komputera lub telewizora oraz utrzymywanie prawidłowej odległości podczas korzystanie z nich. Istotne jest także zapewnienie właściwej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Warto pamiętać, że również dziecko w wózku potrzebuje ochrony przed słońcem, np. w postaci specjalnej parasolki lub po prostu okularów przeciwsłonecznych. Jeśli pojawią się problemy ze wzrokiem, niezwykle ważna jest trafna diagnoza. W ten sposób możemy skutecznie likwidować negatywne skutki pogorszenia wzroku. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zakup okularów.

dziecko w okularach podczas badania okulistycznegoProfilaktyka jest najważniejsza

Aby mieć pewność że wzrok Twojego dziecka rozwija się odpowiednio, i nic nie zaburza tego procesu, konieczne jest przeprowadzenie badania okulistycznego dedykowanego właśnie dla małych Pacjentów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, nasi specjaliści opracowali unikalny, zindywidualizowany bilans okulistyczny dla dzieci powyżej 4 roku życia. Badania są wyjątkowo szczegółowe, dzięki czemu szybko możemy wykluczyć lub wykryć i zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w rozwoju układu wzrokowego Twojego dziecka. Wykryte zaburzenia z powodzeniem korygujemy i leczymy. Optymalna korekcja, a także indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń domowych w połączeniu z terapią gabinetową pozwala osiągnąć optymalne rezultaty.

Dieta dla zdrowych oczu dziecka

Dieta bogata w sezonowe warzywa (np. pomidorów zawierających likopen, marchwi zawierającej beta-karoten) można znacznie poprawić wzrok i przeciwdziałać chorobom oczu. Do jadłospisu warto też włączyć owoce, które zawierają antocyjany (borówka, aronia) – odpowiadająca za uszczelnianie naczyń krwionośnych oka. W diecie malucha nie powinno zabraknąć także zielonych warzyw i owoców oraz produktów bogatych w kwasy omega-3.

produkty zawierające witaminę E

 

Bibliografia:

  1. Chang F.C., Chiu C.H., Chen P.H., Miao N.F., Chiang J.T., Chuang H.Y. Computer/Mobile Device Screen Time of Children and Their Eye Care Behavior: The Roles of Risk Perception and Parenting. Cyberpsychol Behav Soc Netw. 2018 Mar; 21(3): 179-186. doi: 10.1089/cyber.2017.0324. Epub 2018 Jan 2. PMID: 29293374.
  2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M. Pediatria TOM II. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok
  4. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/120758,badanie-narzadu-wzroku-u-dzieci