JESTEŚ TUTAJ: O NAS > 108 lat doświadczenia

Rodzinne tradycje okulistyczne rodziny Voigt

Początki działalności firmy Voigt datuje się na koniec XIX wieku. Jednak pierwsze zapisy zachowane w księgach handlowych Królewskiego Miasta Krakowa pochodzą z 1910 roku.

Założycielka firmy pani Helena Voigt była osobą bardzo przedsiębiorczą i uruchomiła, jako pierwsza w Krakowie, sprzedaż gotowych okularów w metalowych oprawach, które początkowo sprowadzała z Wiednia. W 1928 roku nabyła kamienicę przy ul. Floriańskiej 47 w Krakowie, gdzie jedna z filii Voigt Optyk znajduje się do dzisiaj. W tym samym roku synowie Heleny – Stanisław i Jan pobierali naukę w optycznym ośrodku w Jenie, uchodzącym za kolebkę europejskiej optyki. Nauka w niemieckiej szkole, a potem przedstawicielstwo Zeiss’a (lornetki, mikroskopy, lupy itp.) oraz Leica’ (aparaty fotograficzne) zapoczątkowały sprzedaż pomocy optycznych. Voigt Optyk był jednym z trzech istniejących wówczas punktów, w którym możliwy był zakup takich pomocy.

Wybuch II wojny światowej tylko na chwilę zakłócił funkcjonowanie firmy, gdyż doskonała znajomość języka niemieckiego i znakomite wykształcenie właścicieli umożliwiły firmie funkcjonowanie podczas okupacji. Trudne chwile przeżywała firma Voigt z początkiem sowieckiej okupacji, gdzie miała miejsce rewizja w sklepie i kradzież całego sprzętu fotograficznego będącego w posiadaniu firmy.

W latach 40. i 50.  Stanisław i Jan musieli walczyć o utrzymanie sklepu, gdyż ówczesna władza odbierała wszystko co stanowiło własność prywatną.

W roku 1978 nowy rozdział w firmie otwiera Piotr Voigt, syn Stanisława, który powrócił z czteroletnich studiów optycznych w Jenie. Piotr zapoczątkował jako pierwszy w Polsce na masową skalę produkcję i dopasowywanie twardych soczewek kontaktowych.

W kolejnych latach Piotr Voigt wraz z żoną Clivią troszczyli się o dalszy rozwój firmy, uruchamiając kolejne filie w Chrzanowie i Myślenicach. Do dzisiaj Voigt Optyk jest jedną z najstarszych firm optycznych w Polsce i najstarszą w Krakowie. Warto wspomnieć, że większość znanych dziś krakowskich optyków to uczniowie Stanisława Voigt.

Rok 2011 to kolejny przełom w historii rodziny Voigt. Piotr wraz z żoną i dziećmi Karoliną i Robertem założyli Voigt Medica, nowoczesne centrum okulistyczne. Wieloletnie optometryczne doświadczenie połączone z wiedzą i praktyką czołowych okulistów, pozwoliło na wprowadzenie nowoczesnych procedur w laserowej korekcji wad wzroku oraz w leczeniu większości schorzeń przedniego odcinka oka, z laserowym zabiegiem usunięcia zaćmy włącznie.

W 2017 roku Voigt Medica przeszła w ręce prywatnego inwestora i rozpoczęła gruntowną transformację. Zmiana kadry menedżerskiej, powiększenie zespołu medycznego oraz działu obsługi pacjenta, wprowadzenie nowych standardów medycznych i pozamedycznych, sprawiły, że Voigt Medica jest jednym z najczęściej wybieranych ośrodków okulistycznych w Polsce, specjalizującym się w laserowej chirurgii refrakcyjnej, nowoczesnej metodzie usuwania zaćmy  oraz leczeniu stożka rogówki.