Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Choroby rogówki

Choroby rogówki

Rogówka jest zewnętrzną częścią gałki ocznej. W pewnym sensie pełni ona funkcję  błony ochronnej, której średnia grubość wynosi nie wiele ponad pół milimetra. Co ciekawe, błona ta nie ma własnych naczyń krwionośnych, ale za to jest bogato unerwiona przez jedną z gałęzi nerwu trójdzielnego. To doskonale tłumaczy duże dolegliwości bólowe w trakcie jakichkolwiek chorób tej części gałki ocznej.

Choroby rogówki

Oko jako narząd, pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest niezwykle narażone na czynniki chorobotwórcze. Często, schorzenia rogówki są konsekwencją chorób ogólnoustrojowych, ale nieprawidłowości mogą dotyczyć samej błony oka. Jeden z podziałów chorób rogówki uwzględnia etiologię zapalną, urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe rogówki.

Choroby rogówki oka – objawy

Objawy, które towarzyszą chorobom rogówki mogą być różne. Z uwagi na bogate unerwienie, większość nieprawidłowości daje o sobie znać w postaci silnych dolegliwości bólowych. Symptomy, które mogą towarzyszyć bólowi obejmują całą gamę objawów towarzyszących chorobom oka. Wiele zależy jednak od etiologii choroby rogówki – w przypadku dolegliwości pochodzenia zapalnego niejednokrotnie pojawia się światłowstręt, zmniejszenie ostrości widzenia, łzawienie, czy też ogólne upośledzenie widzenia. Pacjenci zgłaszają uczucie obecności ciała obcego (tak zwany piasek w oczach). Często ruch powiek po gałce ocznej (średnio powieka zamyka się 20 razy/minutę) wzmaga dolegliwości bólowe chorych.

Leczenie rogówki

Oczywiście leczenie rogówki oka zależy od przyczyny, która wywołała stan chorobowy. Warto jednak zaznaczyć, że lekarz okulista ma do dyspozycji szeroki wachlarz metod między innymi farmakoterapię do której zaliczamy między innymi antybiotykoterapię (stosowaną zarówno miejscowo jak i ogólnoustrojowo), glikokortykosteroidy (w skrócie GKS), leki przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Leczenie chirurgiczne opiera się także na przeszczepie rogówki – jak widać nawet transplantologia znalazła swoje miejsce w okulistyce.

Rogówka oka – choroby

Jedną z częstszych dolegliwości rogówki jest jej zapalenie. Etiologia tego stanu chorobowego może być różna, jednak nie odbiega od innych przyczyn zapalenia, które występują w innych narządach. Przyczyny mogą obejmować patogeny należące do wirusów, baterii, grzybów czy pierwotniaków. Mówiąc o etiologii wirusowej warto wspomnieć o zakażeniu wirusem opryszczki zwykłej (akronim HSV – 1 lub HSV – 2). Do zakażenia dochodzi najczęściej w wieku dziecięcym – opryszczkę najczęściej kojarzymy z zainfekowaniem błony śluzowej jamy ustnej czy narządów płciowych. Faktem jest jednak, że objawy zakażenia mogą występować również w rogówce. Warto pamiętać, że wirus może ulec reaktywacji nawet po długim czasie od zainfekowania (przebywa on w formie „uśpionej” w organizmie). Wielokrotnie nawracające opryszczkowe zapalenia rogówki mogą prowadzić do jej bliznowacenia (blizna na rogówce).

Jak wcześniej wspomniano zapalenie rogówki może mieć również etiologię bakteryjną. Patogeny, które powodują ten rodzaj zapalenia zaliczamy do paciorkowców, gronkowców, a także pałeczkę ropy błękitnej. Najczęściej etiologii bakteryjnej towarzyszy owrzodzenie rogówki. Chorobotwórcze bakterie są najczęściej przyczyną objawów, gdy dojdzie do wcześniejszego urazu rogówki. Leczenie obejmuje oczywiście antybiotykoterapię (zarówno miejscową jak i ogólnoustrojową).

Inne choroby rogówki

Mówiąc o chorobach rogówki warto także wspomnieć o zwyrodnieniu rogówki. Do sytuacji tej dochodzi u starszych osób, a także na skutek odkładania się różnych substancji w rogówce – na przykład na skutek chorób ogólnoustrojowych czy zażywania niektórych leków. Wszystkie te nieprawidłowości prowadzą do pogorszenia widzenia które objawia się między innymi spadkiem ostrości wzroku.

Rogówka pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest narażona na wiele czynników chorobotwórczych. Patologia rogówki może być także obrazem schorzeń ogólnoustrojowych, co zawsze należy brać pod uwagę w przypadku prowadzenia diagnostyki występowania niepokojących i dokuczliwych objawów ze strony gałki ocznej.

Przeczytaj też o korekcji stożka rogówki

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Baza wiedzy