Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

5 najczęstszych wad wzroku i chorób oczu

choroby i wady wzroku

Z badań wynika, że 10 mln Polaków nosi okulary, a milion soczewki kontaktowe. Sprawdź, jakie wady wzroku i choroby dotykają nas najczęściej, jakie są ich przyczyny i poznaj sposoby ich leczenia

Krótkowzroczność

To jedna z najczęściej dotykających nas wad wzroku. Krótkowidz dobrze widzi z bliska, jednak odległe przedmioty są niewyraźne. Im bardziej zaawansowana wada, tym odległość, przy której widzisz zmniejsza się. Często zaburzeniom widzenia towarzyszą również bóle głowy a także uczucie napięcia, zmęczenia gałek ocznych.

Krótkowzroczność może być dziedziczona, ale obecnie główną przyczyną wady bywa praca wzrokowa z bliska, na przykład czytanie, pisanie i praca na komputerze. W wyniku nadmiernego “obciążania” oczu dochodzi do kompensacyjnego wydłużania gałki ocznej, co pogłębia wielkość krótkowzroczności.

Najprostszym rozwiązaniem korygowania krótkowzroczności są okulary lub soczewki kontaktowe. Pacjenci coraz częściej wybierają laserową korekcję wzroku, która daje natychmiastowy efekt.

 

Dalekowzroczność

Kolejną wadą wzrokową jest dalekowzroczność. Dalekowidz często i z bliska i z daleka widzi niewyraźnie. Przy odpowiednich właściwościach akomodacji soczewki ocznej duża część tej wady wzroku może być korygowana, przez co utajona. Wówczas dalekowidz ostro postrzega dalekie przedmioty, często i bliskie, a także może nie wiedzieć o istnieniu swojej wady wzroku.

Nadwzroczność jest korygowana przy pomocy szkieł korekcyjnych skupiających czyli popularnych „plusów”. Nadwzroczność można także skorygować używając soczewek kontaktowych zakładanych bezpośrednio na oko, jak również poddając się zabiegowi chirurgii refrakcyjnej.

Starczowzroczność (prezbiopia)

Starczowzroczność najczęściej dotyka osoby między 40. a 50. rokiem życia – bez względu na to, czy do tej pory miały prawidłowy wzrok, czy też cierpiały na krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Pierwszym objawem prezbiopii jest konieczność odsuwania czytanego tekstu coraz dalej od oczu. Często problem zauważamy dopiero w momencie, kiedy “ręce są zbyt krótkie”, aby oddalić tekst na odległość, która umożliwi nam czytanie. Pogarsza się ostrość widzenia, wzrok staje się słabszy i szybciej się męczy.

Problem starczowzroczności najpóźniej dotyka osoby krótkowzroczne, noszące okulary z soczewkami ujemnymi.

Prezbiopia, choć nieunikniona, na szczęście podlega korekcji za pomocą odpowiednich soczewek lub laseroterapii, która jest zabiegiem bezbolesnym, bezpieczny i przede wszystkim skutecznym. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by móc raz na zawsze zapomnieć o okularach i na nowo cieszyć się aktywnym, komfortowym życiem.

Starczowzroczność

Astygmatyzm

Astygmatyzm zazwyczaj towarzyszy krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Wada ta polega na tym, iż wiązka promieni, która wpada do oka, nie skupia się w jednym punkcie, lecz w oku powstają dwa ogniska, czyniąc obraz rozmytym.

W astygmatyzmie wyróżnia się następujące wady wzroku:

  • astygmatyzm niski – do 1 dioptrii,
  • astygmatyzm średni – od 1 do 2 dioptrii,
  • astygmatyzm wysoki – od 2 do 3 dioptrii,
  • astygmatyzm bardzo wysoki – od 3 dioptrii.

Astygmatyzm koryguje się poprzez noszenie okularów z soczewkami torycznymi, a także poprzez miękkie toryczne soczewki kontaktowe lub twarde soczewki kontaktowe.

Obecnie do korekcji astygmatyzmu stosuje się najczęściej zabiegi laserowe, które trwale usuwają wadę i pozwalają odzyskać ostre widzenie na każdą odległość.

Zespół suchego oka

Schorzenie to najczęściej dotyka osoby, które długo pracują przed komputerem, przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach lub noszą soczewki kontaktowe.

Dolegliwość ma związek z niedostatecznym nawilżeniem oczu lub nieprawidłowym składem łez. Przyczyną dolegliwości jest zwykłe przemęczenie oczu.

Powierzchnia gałki ocznej powleczona jest filmem łzowym, którego zadaniem jest ochrona oka przed wysychaniem. Jeśli oko jest nawilżone niedostatecznie lub skład łez jest nieprawidłowy, wówczas mamy do czynienia z zespołem suchego oka, którego symptomami są:

  • uczucie ciała obcego lub piasku pod powieką,
  • pieczenie, swędzenie, kłucie,
  • przekrwienie spojówek
  • zmęczenie oczu,
  • trudności przy ruchach powiek
  • czerwone oczy
  • nadwrażliwość na światło.

Zazwyczaj objawy suchego oka nasilają się pod wieczór, ale mogą również występować rano, bezpośrednio po przebudzeniu.

 

Bibliografia:

  1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
  2. Pojda S.M. (red.). Okulistyka w kropelce czyli wiadomości z diagnostyki i udzielania pomocy lekarskiej w chorobach oczu dla lekarzy i studentów medycyny. Wydanie II poprawione. Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 2006.