JESTEŚ TUTAJ: ZAPALENIE SPOJÓWEK / PRZYCZYNY ZAPALENIA SPOJÓWEK

Przyczyny zapalenia spojówek

Przyczyny zapalenia spojówek

Conjunctivitis w nomenklaturze medycznej oznacza zapalenie spojówek – jedno z najczęstszych schorzeń oczu, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza. Warto podkreślić, że schorzenie to ma różną etiologię – przyczyny występowania objawów mogą być więc różne, jednak lekarz okulista na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz badania nie powinien mieć trudności z postawieniem właściwego rozpoznania.

Przyczyny zapalenia spojówek

Za występowanie zapalenia spojówek odpowiadają czynniki infekcyjne i nieinfekcyjne. Oprócz tych dwóch głównych czynników etiologicznych wyróżniamy także zapalenie spojówek towarzyszące innym chorobom – na przykład skóry.

Bakteryjne przyczyny zapalenia spojówek

Ten rodzaj zapalenia spojówek może występować na przykład po chorobach (lub czasie ich trwania) górnych dróg oddechowych. To schorzenie, które zazwyczaj trwa około 2 tygodni i charakteryzuje się obecnością obfitej wydzieliny w oku, często o ropnym charakterze. Widoczne jest znaczne przekrwienie spojówek, a nawet ich obrzęk. Na bakteryjne zapalenie spojówek często chorują dzieci. Dłuższy czas trwania infekcji (powyżej 4 tygodni) może świadczyć o zakażeniu gronkowcem.

Wirusowe przyczyny zapalenia spojówek

Wirusowe zapalenie spojówek najczęściej spowodowane jest przez adenowirusy, które głównie są odpowiedzialne za występowanie chorób układu oddechowego, pokarmowego oraz oczu.  Ten rodzaj zakażenia cechuje bardzo wysoki poziom zakaźności – do transmisji czynników patogennych wystarczy kontakt z chorym (zakażenie drogą kropelkową), czy też kontakt z skażonymi przedmiotami. Nie bez powodu jest więc nazywane także epidemicznym zapaleniem spojówek – występuje masowo. Choroba początkowo rozwija się jednostronnie, ale po kilku dniach może dojść także do zakażenia spojówki drugiego oka. Objawy związane z występowaniem wirusowego zapalenia spojówek są nieco inne niż w przypadku schorzenia o tle bakteryjnym. Ważnym czynnikiem różnicującym te dwie choroby jest charakter wydzieliny ocznej, która w tym przypadku ma charakter surowiczy (oraz wodnisty), a nie ropny jak ma to miejsce u chorych na wirusową postać zapalenia spojówek. Wirusowemu zapaleniu spojówek często towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych przyusznych.

Alergiczne przyczyny zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek – to schorzenie, którego etiologia jest zupełnie inna niż ma to miejsce w przypadku zapaleń powodowanych przez czynniki infekcyjne. Objawy występują na skutek kontaktu chorego z alergenami czyli czynnikami które powodują wystąpienie alergii. Wrażliwość na nie jest osobniczo zmienna. Alergiczne zapalenie spojówek  jest chorobą ludzi młodych i najczęściej występuje przed 20 rokiem życia. Typowym symptomem świadczącym o tym schorzeniu jest świąd oka – jego brak nasuwa podejrzenia, że dokuczliwe objawy są wynikiem innego schorzenia. Nieco inny jest także podział czasu trwania alergicznego zapalenia spojówek – wyróżniamy ostre zapalenie, które najczęściej ustępuje w ciągu 48 godzin. Drugim typem schorzenia jest okresowe zapalenie spojówek, które często współwystępuje z alergicznym nieżytem nosa. Charakterystyczne są okresy remisji i nawrotów w określonych porach roku.

Dokuczliwym rodzajem alergicznego zapalenia spojówek jest jego przetrwała postać. Co to znaczy? Alergeny na które występuje nadwrażliwość są stale obecne w środowisku chorego – przez cały rok – na przykład pleśń czy sierść zwierząt.

Grzybicze przyczyny zapalenia spojówek

Izolowane zapalenie spojówek na tle grzybiczym rzadko występuje i najczęściej jest konsekwencją infekcji innych narządów gałki ocznej.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że termin „zapalenie spojówek” jest pojęciem bardzo szerokim. Przyczyny występowania dokuczliwych objawów mogą być różne, jednak lekarz okulista po przeprowadzeniu wywiadu oraz badania chorego nie powinien mieć trudności z określeniem jego rodzaju. Warto wspomnieć także, że leczenie różni się w zależności od postaci schorzenia – również z tego powodu konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.