JESTEŚ TUTAJ: ZAPALENIE SPOJÓWEK / Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Czy zapalenie spojówek jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek Voigt Medica

Według statystyk, każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczy zapalenia spojówek. Nie u każdego choroba jest wynikiem działania wirusów czy bakterii – patogenów, którymi możemy się zarazić. Rodzi się jednak pytanie, czy każdym rodzajem zapalenia spojówek można się zarazić? Czy z zapaleniem spojówek można normalnie funkcjonować i nie ograniczać swojej codziennej aktywności? Odpowiedź znajdziesz w tekście.

Zapalenie spojówek jest zaraźliwe – fakt czy mit?

Obecnie stosowany podział zapalenia spojówek uwzględnia czynniki, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Dzielimy je więc na infekcyjne i nieinfekcyjne. Do infekcyjnych przyczyn zaliczamy bakterie, wirusy oraz grzyby. Oczywiście tymi patogenami możemy się zarazić i ten rodzaj zapalenia spojówek jest zaraźliwy. Zapalenia o etiologii wirusowej występują epidemicznie i cechują się bardzo dużą zakaźnością. Do transmisji wirusa wystarczy kontakt z zakażonym przedmiotem. Bakteryjne zapalenie spojówek również są zaraźliwe – warto pamiętać, że zarazić może się nawet noworodek w pierwszych godzinach życia przez kontakt z wydzieliną kanału rodnego matki.

Mitem jest natomiast stwierdzenie, że wszystkie rodzaje zapalenia spojówek są zaraźliwe. Alergiczne zapalenie spojówek występuje na tle alergii, która jest z kolei uwarunkowana osobniczo i tym rodzajem zapalenia nie można się zarazić.

Zapalenie spojówek – od czego można się zarazić?

Zazwyczaj mówiąc o chorobach zakaźnych zwraca się uwagę na to kto jest źródłem zakażenia i jakich kontaktów należy unikać. W przypadku zapalenia spojówek znaczenie mają także przedmioty, które jeśli są skażone, mogą mieć znaczenie w rozwoju choroby. Szczególnie należy zwrócić uwagę na używanie ręczników, wspólnej pościeli,  przyborów do makijażu czy używania okularów innej osoby. Oczywiście niedopuszczalne jest stosowanie soczewek kontaktowych innej osoby. Między innymi z tego powodu tak ważne jest przestrzeganie prawidłowej higieny, kiedy przebywa się w otoczeniu chorej na zapalenie spojówek osoby. Należy często myć ręce ciepłą wodą z płynem oraz unikać dotykania okolicy oczu brudnymi dłońmi. Po przebytym zapaleniu należy wyrzucić soczewki kontaktowe, które nosiliśmy w trakcie pojawienia się objawów (w czasie zapalenia spojówek należy zrezygnować z używania soczewek!).  Wszystkie inne przedmioty należy dokładnie wyczyścić. Co ciekawe, zapaleniem spojówek można zarazić się także korzystając z basenów. Jak widać lista czynników i przyczyn zapalenia spojówek jest długa. Nie można zapominać że patogeny mogą przemieszczać się także drogą kropelkową od drugiego człowieka.

Zapalenie spojówek – czy jest zakaźne?

To pytanie, które mogą zadawać młodzi, niedoświadczeni rodzice. Często zastanawiają się czy mogą posłać swoje dzieci do przedszkola, czy też szkoły w trakcie trwania zapalenia spojówek. Odpowiedź na to pytanie staje się jasna, kiedy zostanie poznany czynnik etiologiczny odpowiedzialny za wystąpienie objawów. Jeśli przyczyną jest alergia i dochodzi do jej ocznej manifestacji, wiele zależy od stopnia zaawansowania objawów. Choroba nie jest zakaźna w związku z czym nie ma ryzyka, że inne dzieci zostaną zarażone. Zupełnie inaczej jest w przypadku etiologii wirusowej lub bakteryjnej. Jak wcześniej wspomniano, wirusowe zapalenie spojówek cechuje się bardzo dużą zakaźnością przez co często występuje epidemicznie. W takim wypadku mały pacjent powinien zostać w domu, aby nie dopuścić do zarażenia innych dzieci.

Odpowiadając na pytanie „ czy można się zarazić zapaleniem spojówek?” Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że do zakażenia może dojść w bardzo łatwy sposób – czasami nie mamy nawet możliwości ochrony przed nim. Jeśli pojawią się u Ciebie objawy takie jak obecność wydzieliny w oku (o wodnistym lub ropnym charakterze), pieczenie, swędzenie, przekrwienie gałki ocznej, światłowstręt czy też uczucie obecności ciała obcego pod powieką koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W przypadku niektórych chorób oka wdrożenie szybkiego leczenia sprzyja szybkiemu ustąpieniu objawów i możliwości szybkiego powrotu do codziennej aktywności.