JESTEŚ TUTAJ: ZAPALENIE SPOJÓWEK / Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek

Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek

Bakteryjne zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu. Jego etiologia może być różna – bardzo duże znaczenie w patogenezie chorób mają bakterie i wirusy.

Bakteryjne zapalenie spojówek

Ostre ropne bakteryjne zapalenie spojówek (nazywane również prostym, bakteryjnym zapaleniem spojówek) zazwyczaj trwa kilkanaście dni (do dwóch tygodni). Patogeny, które są odpowiedzialne za rozwój choroby to między innymi dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae), gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus),  czy też pałeczka grypy (Haemophilus influenzae). Inne bakterie które również mogą spowodować zapalenie spojówek to dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae)  i chlamydie.

Jakie są objawy bakteryjnego zapalenia spojówek?

Objawy, które towarzyszą bakteryjnemu zapaleniu spojówek mogą w znaczący sposób ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj, objawy bakteryjnego zapalenia spojówek pojawiają się najpierw w obrębie jednej gałki ocznej. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do infekcji drugiego oka. Objawy na które skarżą się pacjenci to pieczenie, uczucie obecności ciała obcego pod powieką, światłowstręt i przekrwienie spojówki niejednokrotnie określane jako „czerwone oko”. Można powiedzieć, że objawem charakterystycznym dla bakteryjnego zapalenia spojówek jest obecność wydzieliny o ropnym charakterze.

Bakteryjne zapalenie spojówek – leczenie

Brak leczenia bakteryjnego zapalenia może wiązać się z ryzykiem przejścia choroby w postać przewlekłą. Terapia (która jest zalecana przez lekarza) zazwyczaj opiera się na antybiotykach, które podawane są miejscowo – w postaci kropli lub maści. Antybiotyki stosowane w terapii zazwyczaj należą do grupy aminoglikozydów lub fluorochinolonów. Przed każdorazowym podaniem leku wskazane jest przemycie gałki ocznej roztworem soli fizjologicznej. Maści oczne są zazwyczaj stosowane na noc. Warto jednak wspomnieć, że w cięższych postaciach zapalenia spojówek – na przykład w rzeżączkowym zapaleniu spojówek – może okazać się konieczne podanie antybiotyków ogólnoustrojowo.

Wirusowe zapalenie spojówek

Warto wspomnieć, że zapalenie spojówek może być spowodowane przez różne czynniki – również przez wirusy, należące do rodziny adenowirusów. Znacznie rzadziej zapalenie spojówek może wywołać wirus HSV1.Tak zwane adenowirusowe zapalenie spojówek często występuje w formie epidemii – wszystko przez bardzo dużą zakaźność. Do zakażenia wystarczy kontakt ze skażonymi przedmiotami.

Wirusowe zapalenie spojówek – objawy

Konsekwencją zakażenia wirusowego są inne objawy niż w przypadku etiologii bakteryjnej. Wydzielina oczna, która towarzyszy wirusowemu zapaleniu spojówek ma surowiczy charakter. U niektórych pacjentów węzły chłonne przyuszne są powiększone. Zapalenie spojówek o pochodzeniu wirusowym często współwystępuje z infekcją górnych dróg oddechowych. Objawy wirusowego zapalenia spojówek utrzymują się dłużej niż w przypadku zapalenia o etiologii bakteryjnej – trwają nawet do trzech tygodni. Najczęściej początkowo choroba rozwija się w jednym oku, a po kilku dniach zainfekowaniu ulega również drugie oko. Widoczny jest również tak zwany grudkowy odczyn rogówki.

Leczenie wirusowego zapalenia spojówek

Leczenie schorzeń o etiologii wirusowej jest zupełnie inne niż ma to miejsce w przypadku infekcji o tle bakteryjnym. Nie stosuje się antybiotyków, bowiem te działają jedynie na bakterie. Terapia wirusowego zapalenia spojówek jest bardzo ograniczona – stosuje się bowiem żel z gancyklowirem, który nie działa jednak na wszystkie rodzaje wirusów. Przed każdorazowym podaniem leku należy przemyć gałkę oczną roztworem soli fizjologicznej (niezależnie od etiologii zapalenia spojówek).

Pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony narządu wzroku jest wskazaniem do kontroli lekarskiej. Szczególnie powinno nas zaniepokoić pogorszenie widzenia, ból czy nasilający się światłowstręt – w takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę.