JESTEŚ TUTAJ: ZAPALENIE SPOJÓWEK

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób oczu – według badań nawet 40% zgłoszeń do lekarza okulisty spowodowane jest właśnie tym schorzeniem. Objawy są wyjątkowo dokuczliwe i w zależności od ich przyczyny mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni.

Warto wyjaśnić czym jest spojówka. Spojówka jest błoną śluzową, która powleka wewnętrzną część powieki oraz część gałki ocznej. Zbudowana jest z dwóch warstw – nabłonka oraz zrębu. Jej podstawowe funkcje to rozprowadzanie łez, nawilżenie oraz ochrona gałki ocznej. Z uwagi na kontakt z środowiskiem zewnętrznym to część oka, która jest narażona na częste infekcje.

Zapalenie spojówek – czym można się zarazić?

Zapalenie spojówek może mieć różną etiologię. Za wystąpienie nieprzyjemnych objawów mogą odpowiadać rozmaite czynniki – od chemicznych, fizycznych, bakteryjnych, wiosennych, po alergiczne i wirusowe. Zdecydowanie zapaleniem spojówek można się zarazić. Jeśli przebywasz w otoczeniu osób, które chorują, koniecznie pamiętaj o zachowaniu odpowiednich zasad higieny. Okazuje się, że do zarażenia może dojść już u najmłodszych dzieci – mowa na przykład o rzeżączkowym zapaleniu spojówek, kiedy do zainfekowania dochodzi na skutek kontaktu dziecka z drogami rodnymi kobiety.

Zapalenie spojówek – jak długo trwa?

Pieczenie, swędzenie, obecność wydzieliny, uczucie „piasku w oku”, światłowstręt czy też przekrwienie gałki ocznej – ile to może trwać? Objawy w znaczący sposób ograniczają codzienną aktywność. Czas trwania zapalenia spojówek w dużej mierze zależy od czynnika, który ją wywołał. Jeśli za wystąpienie objawów odpowiadają bakterie, możemy wyróżnić ostre bakteryjne zapalenie spojówek (trwające do 14 dni) oraz przewlekłe, trwające ponad 4 tygodnie.

Wirusowe zapalenie spojówek

Za zapalenie spojówek odpowiadają rozmaite czynniki. Należą do nich także te, wywołane przez wirusy – zaliczamy do nich adenowirusowe oraz opryszczkowe zapalenie spojówek.

Pierwsze z nich cechuje się łatwym przenoszeniem na inne osoby – do transmisji patogenu może wystarczy nawet kontakt z skażonym przedmiotem. To mikroorganizmy, które powodują choroby układu oddechowego, pokarmowego oraz oczu. Zapalenie spojówek spowodowane przez adenowirusy czasami występuje u osób u których w wywiadzie wystąpiła niedawno infekcja górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha lub gardła. Można więc powiedzieć, że zapalenie spojówek często występuje przy przeziębieniu. Opryszczkowe zapalenie spojówek wywołane jest przez wirusa Herpes simplex 1 (HSV – 1) i najczęściej jest obserwowane w przebiegu opryszczkowego zapalenia rogówki. Z uwagi na łatwość rozprzestrzeniania, wirusowe zapalenia spojówek często występują w dużych skupiskach ludzi (np. szkoły, biura, akademiki) i trwa nawet do trzech tygodni.

Zapalenie spojówek – co robić?

Pojawia się pytanie, co robić w razie wystąpienia niepokojących objawów typowych dla zapalenia spojówek. Po pierwsze, leczenie zależy od czynnika, który wywołał dokuczliwe objawy i w przypadku ich poznania unikanie kontaktu z nimi. Jeśli występują takie objawy jak pieczenie, swędzenie, „uczucie piasku w oczach”, „czerwone oko” (występujące na skutek przekrwienia spojówki), konieczna jest konsultacja z lekarzem okulistą, który na podstawie wywiadu oraz specjalistycznego badania będzie mógł postawić właściwe rozpoznanie i wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek podstawę leczenia stanowią krople z antybiotykiem, które znacznie skracają czas trwania infekcji oczu. Wirusowe zapalenie spojówek leczone jest za pomocą środków, które hamują jego replikację i skracają czas trwania choroby. Tak zwane wiosenne zapalenie spojówek występuje u osób z alergią – w takim przypadku może okazać się konieczna współpraca lekarza okulisty oraz alergologa.

Zapalenie spojówek chociaż należy do dokuczliwych, to stosując odpowiednie leczenie choroba szybko ustępuje. W przypadku nawracającego zapalenia spojówek może okazać się konieczne poszerzenie diagnostyki, aby wykluczyć inne schorzenia.