Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Gradówka u dziecka – występowanie i leczenie

Występowanie i leczenie gradówki

Gradówka (z łaciny – halazion) jest chorobą okulistyczną, która może występować w każdym wieku – również u dzieci. Najczęściej nie jest tak bolesna jak popularny jęczmień z którym łatwo ją pomylić. Jakakolwiek niepokojąca, nowa zmiana występująca w okolicy oka powinna zostać skonsultowana z lekarzem okulistą.

O usuwaniu i leczeniu gradówki u dorosłych przeczytasz tutaj

Gradówka u dzieci – przyczyny

Przyczyny gradówki u dzieci nie odbiegają od tych, które powodują powstanie tych dolegliwości u dorosłych. Z patofizjologicznego punktu widzenia do objawów dochodzi na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych (w tym wypadku gruczołów Meiboma – inaczej gruczołu tarczkowego znajdującego się w powiece). Konsekwencją braku drożności gruczołu jest rozwój procesu zapalnego. Do występowania gradówek predysponuje łojotokowe zapalenie skóry, obniżenie odporności i nawracające (najczęściej nie w pełni wyleczone jęczmienie). Osoby dorosłe chorujące na trądzik różowaty również mają większą skłonność do występowanie gradówek.

Gradówka u dzieci – objawy

U dzieci, szczególnie tych najmłodszych nie zawsze możemy w łatwy sposób zidentyfikować przyczynę płaczu czy rozdrażnienia. Nieco inaczej jest w przypadku gradówki, bowiem „gołym okiem” widać, że okolica powiek nie jest zdrowa. Zmiana o charakterze żółto – czerwonego guzka może występować zarówno na górnej jak i dolnej powiece. Gradówka zazwyczaj nie boli, może jednak powodować znaczny dyskomfort (występuje cienka granica między bólem, a dyskomfortem). Często pojawia się obrzęk powieki i zaczerwienienie spojówki. Starsze dzieci mogą opisywać uczucie „ciężkości powieki”. W zależności od wielkości gradówki może dojść nawet do zmniejszenia pola widzenia. Nieraz wystąpienie gradówki poprzedza niecałkowicie wyleczony jęczmień.

Gradówka jak leczyć? Domowe sposoby.

Gradówka, która występuje pierwszy raz u dziecka zazwyczaj skłania rodziców do szybkiej wizyty u okulisty. Niektórzy decydują się jednak na wykorzystanie domowych sposobów w terapii gradówki. Pomocne mogą okazać się okłady na powiekę. Kategorycznie zabrania się przekłuwania guzka na powiecie w warunkach domowych. Można skorzystać także z maści dostępnych bez recepty w aptece. O poradę najlepiej zapytaj lekarza rodzinnego lub farmaceutę. Domowe sposoby najczęściej nie przynoszą jednak spektakularnych efektów i konieczne jest wdrożenie leczenia specjalistycznego.

Zobacz cennik zabiegu usunięcia gradówki

Gradówka u dzieci – leczenie

Pojawienie się zmiany w charakterze zapalnym w obrębie powieki jest wskazaniem do wizyty u lekarza okulisty. Postępowanie lekarskie zależy oczywiście od stopnia zaawansowania zmiany na powiece. W pierwszej kolejności stosuje się maści z antybiotykiem, często w połączeniu z maściami steroidowymi. Brak dobrego efektu leczenia farmakologicznego może być wskazaniem do chirurgicznego usunięcia zmiany. Chirurgiczne usunięcie gradówki wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wyłyżeczkowaniu guzka. Po zabiegu konieczne jest stosowanie maści oraz innych zaleceń lekarskich. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu oraz przestrzeganiu zaleceń lekarza na powiece nie pozostanie blizna – u większości chorych zabiegowe leczenie gradówki przynosi bardzo dobre efekty.

Gradówka u dzieci zapobieganie

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – to słowa, które doskonale sprawdzają się w przypadku gradówki. Warto stosować podstawowe zasady, które mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania gradówki. Koniecznie należy utrzymywać okolicę oka w stanie należytej higieny. Nie można także bagatelizować jęczmienia, bowiem jego nie wyleczenie może skutkować poważniejszymi konsekwencjami jakim jest właśnie gradówka.

Gradówka u dziecka – powikłania

Gradówka wymaga leczenia – nie wolno bagatelizować zmian na powiece, nawet jeśli nie bolą. Brak terapii może skutkować powikłaniami do których zaliczamy astygmatyzm, który powstaje w wyniku ucisku guza na rogówkę. Jednym z objawów astygmatyzmu jest nieprawidłowe widzenie, zarówno z bliska jak i w dal. W takiej sytuacji może okazać się konieczne stosowanie soczewek okularowych lub korekta laserowa w ciągu dalszego życia.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Baza wiedzy