Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Oculyzer – co mierzy i jak działa? Rola Oculyzera w pomiarach przed zabiegiem laserowej korekcji

laserowa korekcja wady wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku odbywa się na rogówce. Zatem naszym zadaniem numer jeden jest zmierzyć, zbadać i zdiagnozować prawidłowo rogówkę, by wiedzieć o niej wszystko. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim określamy czy budowa rogówki jest prawidłowa, nie ma zaburzeń w jej funkcjonowaniu. Następnie odniesiemy się do poprawności kształtu, wypukłości, mocy, grubości – czyli parametrów, które bezpośrednio przekładają się na jakość i ostrość widzenia. Z pomocą przychodzi nam tu urządzenie, które uważamy w swojej praktyce za niezastąpione w kwestii diagnostyki przedniego odcinka oka: WaveLight® Oculyzer™ II.

Co to jest Oculyzer?

Jeszcze niedawno chcąc określić czym jest Oculyzer, powiedzielibyśmy: topograf rogówkowy. Jednak okazuje się, że w dzisiejszej diagnostyce rogówki topograf to za mało. Pojawia się tu nowa nazwa, która już bardziej dokładnie opisuje to urządzenie: tomograf rogówkowy. Dlaczego tomograf? Oculyzer umożliwia wgląd do środka oka, to swojego rodzaju tomografia przedniego odcinka oka – od rogówki do soczewki. Najprościej mówiąc Oculyzer to przyrząd diagnostyczny, który pozwala zbadać oraz zmierzyć: rogówkę, źrenicę, komorę przednią, kąty rogówkowo-tęczówkowe, soczewkę (własną i wszczepioną). A co mierzy topograf rogówkowy? Przednią powierzchnię rogówki i jakość filmu łzowego z wykorzystaniem techniki prążków Placido. Zatem Oculyzer daje nam więcej możliwości.

Oculyzer jak działa

Urządzenie WaveLight® Oculyzer™ II powstało w oparciu o technologię Pentacam HR. Kluczowym elementem budowy jest tutaj obrotowy aparat Scheimpfluga, który wykonuje do 50 zdjęć w czasie rzeczywistym i zbiera informacje z 25 000 punktów pomiarowych. Zasada Scheimpfluga mówi, że aby uzyskać ostry obraz o odpowiedniej głębi ostrości (a o głębię nam tu chodzi, gdyż chcemy zajrzeć do środka oka poprzez przezierną rogówkę) należy ustawić nierównolegle do siebie: obiekt fotografowany (oko), obiektyw oraz matrycę. Płaszczyzny tych trzech przestrzeni: przedmiotowej (oko), obiektywu oraz obrazowej (matryca) powinny się spotkać i przeciąć w jednym punkcie. Tak działa Oculyzer, a sama zasada Scheimpfluga jest powszechnie znana w fotografii i pomiarach obiektów 3D (stosowana jest często przy zdjęciach reklamowych).

Zasada działania to nie wszystko, gdyż przetworzenie zebranych informacji i ich odpowiednia prezentacja to dopiero etap, dzięki któremu specjalista może poddać pomiary analizie. W efekcie pomiaru uzyskujemy 25 – 50 zdjęć, które są przekrojami przez przedni odcinek oka. Przy wąskiej źrenicy obraz kończy się na przedniej powierzchni soczewki, natomiast, jeśli źrenica zostanie poszerzona (lub u bardzo młodych osób) na fotografii uwidacznia się cała soczewka.

Jak można zauważyć na załączonym skanie Oculyzer umożliwia zobrazowanie obu powierzchni rogówki – przedniej i tylnej. Okazuje się to niezwykle ważne w diagnostyce stożka rogówki, gdyż tutaj możliwe jest jego rozpoznanie jeszcze w tzw. fazie „Forme Fruste”, czyli przedklinicznej. Kwalifikacja pacjentów do laserowej korekcji wzroku również wymaga wykluczenia zmian zwyrodnieniowych rogówki, w tym stożka. W tej kwestii pomocna jest część programowania, która odpowiada za szczegółową analizę zmian na tylnej I przedniej powierzchni rogówki i pozwala ocenić ryzyko ektazji pozabiegowej – Belin/Ambrósio Enhanced Ectasia Display.

Najważniejszą częścią wyników jest dla specjalisty moduł 4 maps refractive, w którym znajduje się zestaw parametrów niezbędnych do oceny prawidłowości rogówki i przedniego odcinka oka. Możemy tam znaleźć kolorowe mapy rozkładu mocy i wysokości obu powierzchni rogówki oraz mapę pachymetryczną, która mówi o rozkładzie grubości rogówki w zależności od jej średnicy. Okulista i optometrysta znając prawidłowe wartości odpowiadające oku pozbawionemu patologii mogą na podstawie tych kolorowych obrazów oraz wielu liczb określić, czy oko nadaje się do laserowej korekcji wzroku, nie ma ryzyka wystąpienia stożka rogówki, zwyrodnienia brzeżnego przezroczystego lub ektazji pozabiegowej.

Ponadto ujawnia nam się szereg parametrów wykorzystywanych przy planowaniu zabiegu, które już na etapie pomiarów mogą wskazywać czy diagnozowana wada wzroku będzie mogła zostać usunięta w całości podczas operacji oczu laserem. Co więcej, jesteśmy też w stanie wykryć, czy pacjent prawidłowo przygotował się do badania kwalifikacyjnego – np. czy nie stosował korekcji soczewkami kontaktowymi przez zalecone minimum 2 tygodnie.

Oculyzer funkcje

Oculyzer to narzędzie diagnostyczne, które pozwala na poszerzoną diagnostykę przedniego odcinka oka. Specjaliści odkrywają wciąż nowe jego zastosowania. Aktualnie Oculyzer stosowany jest w chirurgii refrakcyjnej, gdzie połączony z zestawem laserowym Wavelight® EX500 i FS200 stanowią wyspecjalizowane trio niezawodne w zabiegach: FemtoLASIK Wavefront, Custom Q, Topoguided, czy PRK. Ponadto opisany powyżej moduł wraz z charakterystyką topometryczną i pachymetryczną umożliwiają wykrycie wczesnego stadium stożka rogówki oraz innych chorób zwyrodnieniowych. Urządzenie zawiera funkcje porównywania między sobą map, skanów i charakterystyk wykonywanych w różnym czasie – stąd możliwa jest szybka i łatwa ocena progresji zmian.

Pacjent, którego schorzenie wymaga częstych kontroli może zatem zostać kompleksowo sprawdzony i uzyskać szczegółowe informacje o stanie swojego oka. Rozbudowany moduł keratometryczny The Holladay Report oraz The Holladay EKR Detail Report Oculyzera pozwala natomiast wyznaczyć prawidłowe dane do kalkulacji mocy soczewek wszczepialnych u osób z zaćmą lub szykujących się do zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewek. Badanie w Oculyzerze przy szerokich źrenicach natomiast umożliwia zobrazowanie soczewki. Tu w zależności, czy jest to soczewka własna, czy sztuczna, albo jesteśmy w stanie ocenić wielkość zaćmy, położenie przymgleń albo prawidłowe ułożenie wszczepu w tylnej torbie. W diagnostyce jaskry z pomocą Oculyzera określamy wielkość kąta przesączania w różnych jego położeniach.

Bez wątpienia możemy pokusić się o stwierdzenie, że Oculyzer to urządzenie diagnostyczne, które jest używane w naszej praktyce najczęściej. Codziennie z jego wykorzystaniem mierzymy dziesiątki, a nawet setki oczu. Oculyzer pozwala nam dojrzeć więcej i szybciej. Przekonaj się sam i zobacz różnicę.

Zobacz cennik laserowej korekcji wzroku w Warszawie i Krakowie

 

Bibliografia:

[1]https://www.researchgate.net/publication/48199367_Smart_Depth_of_Field_Optimization _ Applied_to_a_Robotised_View_Camera