JESTEŚ TUTAJ: LASEROWA KOREKCJA WZROKU / Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Najczęstsze pytania

Czy operacja się uda, jeśli poruszę się podczas zabiegu?

Sprzęt, z którego korzystamy w naszej klinice jest wyposażony w nowoczesny system Eye Tracker 6D, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. W przypadku zmiany pozycji wynikającej z ewentualnego ruchu pacjenta, działanie lasera zostaje automatycznie wstrzymane.

Czy laserowa korekcja wzroku umożliwia skorygowanie wyłącznie krótkowzroczności?

Zabieg pozwala na skorygowanie zarówno wysokiej krótkowzroczności do -12,0 dioptrii, jak i dalekowzroczności do +6,0 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6,0 dioptrii cylindra

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku jest bezbolesny. Przed operacją oczy Pacjenta są znieczulane specjalnymi kroplami, które eliminują możliwość pojawienia się jakiegokolwiek bólu. Podczas zabiegu możliwe jest jedynie odczuwanie lekkiego ucisku i minimalnego dyskomfortu związanego z przytrzymaniem powiek przeznaczoną do tego celu rozwórką okulistyczną.

Jak szybko możemy wrócić do normalnej aktywności?

Z reguły już na drugi dzień po zabiegu można podjąć normalną aktywność.. Jednak w ciągu kilku pierwszych dni po operacji należy ograniczyć pracę z bliska i przy komputerze. Po zabiegach powierzchownych  (gojenie jest wolniejsze – przez mniej więcej 3 dni pacjent może skarżyć się na ból oraz intensywne łzawienie. Wówczas zdecydowaną poprawę ostrości widzenia odczuwa zaraz po zabiegu, ale widzenie stabilizuje się po 3-4 tygodniach. Do miesiąca po zabiegu wskazane jest, aby unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, opalania i korzystania z solarium i pływalni (do 3 miesięcy) ze względu na ryzyko infekcji oraz wykonywania dużego wysiłku fizycznego.

Czy zabieg laserowej korekcji może doprowadzić do utraty wzroku?

Laserowa korekcja wady wzroku jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Doświadczenie specjalistów i najnowocześniejszy dostępny sprzęt laserowy, jakim dysponujemy w naszej klinice pozwala niemal całkowicie wyeliminować pojawienie się jakichkolwiek, nawet najmniejszych komplikacji zarówno podczas, jak i po zabiegu.

Czy duża wada wzroku jest przeciwskazaniem do zabiegu?

Dzięki najnowocześniejszym laserom jesteśmy w stanie podczas jednego zabiegu usunąć wady z zakresu  od +6,0 do -12,0 dioptrii oraz do 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Jedynym warunkiem jest brak przeciwwskazań uniemożliwiających wykonanie zabiegu. Jednym z ważniejszych czynników determinujących wysokość możliwej do usunięcia wady jest odpowiednia grubość rogówki. W naszej klinice operowane wady wzroku często przekraczały normy podawane w nomogramach. Zawdzięczamy to bogatemu doświadczeniu naszych specjalistów i zawsze indywidualnemu podejściu do każdego oka pacjenta.

Czy efekty laserowej korekcji wzroku są trwałe?

Zmiany w kształcie rogówki dokonane podczas zabiegu są trwałe. Między 40. a 45. rokiem życia mogą jednak pojawić się pierwsze objawy tak zwanej starczowzroczności, czyli spadku zdolności akomodacji oka, rozwijającej się podczas naturalnego procesu starzenia, który spotyka każdego z nas. Na szczęście wykorzystujemy metody takie jak refrakcyjna wymiana soczewki, które rozwiązują nawet ten problem.

Czy zabieg może być wykonany na obojgu oczach za jednym razem?

Zabieg laserowej korekcji najlepiej jest wykonać na obu oczach jednocześnie, po to aby zapewnić jak najlepszy komfort widzenia obuocznego po zabiegu.

Czy możliwe jest przeprowadzenie kwalifikacji i zabiegu w tym samym dniu?

Możemy wykonać badanie kwalifikacyjne rano, a popołudniu przeprowadzić zabieg. Należy taką informację prosimy przekazać w dniu umawiania wizyty. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Pacjentów, którzy przyjeżdżają z odległych miejsc, oferujemy również pobyt w hotelu na ternie Krakowa w bliskiej odległości od kliniki wraz z możliwością dowozu do kliniki na zabieg. . Jest to wygodne rozwiązanie dla pacjenta ze względu na konieczność odbycia wizyty kontrolnej, która ma miejsce na drugi dzień po zabiegu.

Ile czasu trwa badanie kwalifikacyjne oraz zabieg?

Badanie kwalifikacyjne trwa około 60 minut, natomiast  procedura zabiegowa trwa  około 20 minut, przy czym sam czas operacji laserem to kilkanaście sekund

Czy zabiegi laserowe są bezpieczne?

Laserowa korekcja wady wzroku jest dziś nie tylko jedną z najczęściej wykonywanych, ale również najbezpieczniejszych operacji. Na świecie wykonuje się ją od ponad 20 lat. Jest to metoda sprawdzona, a używany obecnie najnowocześniejszy sprzęt laserowy w rękach doświadczonego chirurga jest dziś gwarancją osiągnięcia zamierzonych efektów. Niezwykle ważne jest również to, że nieodłącznym elementem przygotowania do zabiegu jest wykonanie kompleksowego badania okulistycznego, które  podobnie, jak sam zabieg, odbywa się przy użyciu nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zanim nasz wzrok zostaje poddany działaniu lasera, zostaje więc naprawdę bardzo dokładnie przebadany pod wieloma kątami, co w zasadzie sprawia, że obawa związana z zabiegiem staje się właściwie bezpodstawna. Nasi specjaliści już w trakcie kwalifikacji służą radą i bogatą wiedzą, która pomaga rozwiać wszelkie wątpliwości..

W trakcie zabiegów używamy najbardziej zaawansowane technologicznie lasery: excimerowy i femtosekundowy. Nasz laser, jako jedyny, przez cały czas trwania zabiegu mierzy i kontroluje grubość rogówki. Każdy impuls lasera jest kontrolowany pod względem energetycznym, co gwarantuje stabilizację i bezpieczeństwo dla operowanego oka. Ponadto, zintegrowany system 6-D Eyetracking 1000 razy sekundę monitoruje pozycję oka i zmienia kierunek promienia lasera nawet przy najmniejszym drgnięciu gałki ocznej.

Czy po zabiegu klinika zapewnia opiekę medyczną?

Pacjent po zabiegu powinien poddać się standardowym kontrolom w dzień po zabiegu, tydzień po zabiegu i około 4-6 tygodni po zabiegu. Kolejne kontrole jeżeli będą konieczne zostaną indywidualnie uzgodnione z lekarzem prowadzącym.

Dodatkowo Voigt Medica zapewnia Pacjentowi opiekę medyczną w programie iCare obowiązującym przez 5 lat od daty zabiegu. Dotyczy to bezpłatnych wizyt i konsultacji w klinice w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości związanych z przeprowadzonym wcześniej zabiegiem.

Czy powikłania są częste?

Dotyczą mniej niż 1 % operowanych. Są to stany zapalne, przymglenie rogówki, wtórny astygmatyzm. Bywa, że po zabiegu pacjent odczuwa suchość oczu. Osoby z dużymi wadami i szerokimi źrenicami miewają problemy z widzeniem o zmierzchu (olśnienia, aureole, osłabienie kontrastu). U około 4 % pacjentów korekcja wady okazuje się niepełna. U większości można ją dokorygować po 12 miesiącach.

Czy oczopląs jest przeciwwskazaniem do zabiegu?

Dzięki możliwościom sprzętu laserowego, którym dysponujemy w klinice Voigt Medica zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą być u nas poddani również pacjenci z oczopląsem.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku wyklucza możliwość późniejszego usunięcia zaćmy?

Celem laserowej korekcji wzroku jest zmiana krzywizny rogówki w celu usunięcia wady wzroku. Zabieg usunięcia zaćmy polega natomiast na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Poddanie się laserowej korekcji wady nie wyklucza, więc możliwości ewentualnego usunięcia zaćmy. Wykonując pomiary i obliczenia mocy soczewki do wszczepu, uwzględnia się przebytą laserową korekcję. Posługujemy się wtedy specjalnymi metodami obliczeniowymi i równaniami, które służą do planowania zabiegów zaćmy u osób, które przebyły wcześniej chirurgię refrakcyjną.

Czym różnią się między sobą najpopularniejsze metody laserowej korekcji?

W zabiegach głębokich chirurg najpierw preparuje płatek rogówki z jej powierzchownych warstw, następnie na odsłoniętą warstwę rogówki kieruje wiązkę lasera excimerowego, która usuwa odpowiednią do wielkości wady ilość tkanki.  Następnie układa się płatek na jego pierwotnym miejscu.

W zabiegach powierzchownych chirurg usuwa nabłonek rogówki mechanicznie np. metodą EBK   i następnie na odsłoniętą powierzchnię kieruje promień lasera modelującego kształt rogówki.

Wybór metody jest uzależniony od wady wzroku, anatomii oka oraz stylu życia. Zabiegi głębokie są skuteczniejsze w korygowaniu astygmatyzmu i nadwzroczności niż metody powierzchowne, a WF Optimized należy do najbardziej precyzyjnych i bezpiecznych. Metody powierzchowne są wskazane dla osób posiadających cienką rogówkę oraz narażonych na urazy oka (np. osób uprawiających boks).

Czy wada może powrócić do stanu sprzed zabiegu?

U znacznej większości pacjentów nie powraca, co nie oznacza, że osoba, która poddała się korekcji laserowej, do końca życia będzie widziała ostro bez okularów. Po 45. roku życia pojawia się prezbiopia, która wiąże się z potrzebą używania okularów do czytania.

Co to jest starczowzroczność?

Starczowzroczność – (łac. presbyopia) jest spowodowana utratą możliwości akomodacji oka. Pogorszenie akomodacji zaczyna się zwykle  po 40 roku życia i objawia się coraz gorszym widzeniem z bliska, co z kolei wiąże się z potrzebą stosowania drugiej pary okularów do czytania. Gdy zaczynamy odsuwać czytany tekst, by widzieć go ostrzej, wtedy właśnie mamy do czynienia z początkową starczowzrocznością.

Laserowa korekcja wzroku nie koryguje starczowzroczności. W celu osiągnięcia komfortu przy tej dolegliwości stosujemy tak zwaną monowizję, czyli jedno oko korygowane jest tak, aby widziało ostro do dali, a drugie do bliży. W ten sposób można osiągnąć kompromis, aby widzieć na wszystkie odległości bez stosowania okularów. Niestety monowizja wiąże się z utratą widzenia przestrzennego (postrzeganie głębi). Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla osób potrzebujących osobnych okularów do czytania jest często refrakcyjna wymiana soczewek, czyli wszczepienie sztucznej soczewki wieloogniskowej.

Soczewki kontaktowe

Osoby noszące na co dzień soczewki kontaktowe powinny zamienić je na okulary.

Noszenie soczewek  powoduje, bowiem tymczasową zmianę kształtu rogówki, co wpływa na dokładność istotnych pomiarów dokonywanych podczas badania okulistycznego. Dlatego też użytkownicy miękkich soczewek kontaktowych powinni zaprzestać ich noszenia na około 2 tygodnie przed badaniem, a osoby korzystające z soczewek twardych –miesiąc.

Cena badań kwalifikacyjnych

250 zł

Cena zabiegu

od 3 199 zł

Możliwość rozłożenia kosztu zabiegu nawet do 50 rat