Korekta stożka rogówki

Umów się na badanie kwalifikacyjne, przyjdź na korektę stożka rogówki i ciesz się życiem bez wady wzroku!

Keratoconus (stożek rogówki) jest chorobą rogówki, przy której zmienia się jej kształt z powodu ścieńczenia istoty właściwej. Objawy występujące w stożku rogówki są różnorodne, od pogorszenia się widzenia, swędzenia, zaczerwienienia oczu, nadwrażliwości na światło po dwojenie i zniekształcenia obrazów. Charakterystycznym objawem stożka rogówki jest poliopia jednooczna, czyli widzenie mnogie. Często objawom towarzyszy tarcie oczu. Stożek rogówki najczęściej występuje obustronnie, przy czym stopień rozwoju schorzenia jest zazwyczaj różny. Choroba ma charakter postępujący. Najczęściej zmiany postępują skokami, między, którymi mogą występować różnej długości okresy stabilizacji.

Keratoconus zwykle dotyczy młodych pracujących ludzi, a liczba pacjentów cierpiących na stożek rogówki rośnie z roku na rok. Schorzenie ujawnia się z reguły w okresie dojrzewania powodując obniżenie ostrości widzenia u pacjentów z niezbornością krótkowzroczną lub mieszaną. Choroba zostaje rozpoznana zazwyczaj między 18 a 20 rokiem życia, zaś po 55 roku życia rozwój zmian ulega zwykle zatrzymaniu. Z powodu potencjalnego cytotoksycznego działania UVA na endothelium rogówki do metody cross-linking nie mogą być zakwalifikowani pacjenci z grubością rogówki mniejszą niż 350 μm oraz ze zmianami błony Descemeta (mikropęknięcia,liczba komórek mniejszaniż 2000/mm2).

Nowoczesna aparatura pomaga w diagnozowaniu tej choroby na wczesnym etapie jej rozwoju, zaś cross-linking pozwala na niechirurgiczne zatrzymanie jej postępowania.

Obecnie, wraz z rozwojem nowoczesnej aparatury diagnostycznej, zwiększyła się możliwość jego wcześniejszego wykrywania oraz śledzenia postępu rozwoju. Rozwinęły się metody chirurgicznego leczenia stożka, takie jak wszczepy intrastromalnych pierścieni z PMMA, keratoplastyka lamelarna oraz keratoplastyka drążąca.

Metody leczenia stożka rogówki

Metodą niechirurgiczną jest cross-linking, który stabilizuje postępujący keratoconus, a czasem nawet zmniejsza stopień uwypuklenia rogówki. Metoda Cross-linking opiera się na wywołaniu powstawania nowych chemicznych połączeń– „mostków” – między molekułami kolagenu rogówki, które zwiększają jej oporność. Procedura opracowana przez prof. Seilera nie jest skomplikowana – w centrum rogówki w strefie 9,0 mm podaje się w kroplach ryboflawinę, rozpuszczoną w 20% dekstranie, następnie rogówkę naświetla się promieniem ultrafioletowym 3 mW/cm2 o długości fali 365nm, w ciągu 30 min.

Ryboflawina jest podawana w kroplach, co 2 min podczas naświetlania i chroni siatkówkę oraz soczewkę wewnątrz gałkową przed promieniem ultrafioletowym. Penetrację ryboflawiny do komory przedniej kontroluje się w lampie szczelinowej. Światło ultrafioletowe powoduje powstanie nowych połączeń między molekułami kolagenu. Efekt jest podobny do naświetlania plomb stomatologicznych – tkanka rogówkowa staje się bardziej twarda i odporna na zmiany.

Pierścienie Intacs

Metoda cross-linking może być zastosowana razem ze wszczepem pierścieni Intacs, co wywołuje nie tylko efekt stabilizacji stożka, ale wpływa też na znaczną poprawę ostrości wzroku. Po naświetlaniu rogówki i 3-miesięcznej obserwacji stabilizacji jej kształtu wykonuje się PRK w trybie customised ablation – celowanej laserowej ablacji rogówki na podstawie obrazu keratotopograficznego, w celu nadania jej bardziej sferycznej powierzchni, co pozwala na całkowitą eliminacją anomalii refrakcji.

Zabieg Topoguided

Zabieg ten stosowany jest przede wszystkim przy likwidacji stożka rogówki. Laser prowadzony jest po rogówce według jej mapy, co daje w początkującej fazie możliwość całkowitej likwidacji stożka. W tej specjalnej technologii opracowanej przez Voigt Medica możemy również z dużym powodzeniem likwidować wady plusowe oka (korekcja nadwzroczności) uwzględniając trudne do zaplanowania przesunięcia środka optycznego występujące przy „plusach”.

Wyniki przeprowadzonych badań klinicznych wskazują na wysoką skuteczność tej metody oraz bardzo małe ryzyko możliwych powikłań. Cross-linking przeprowadzony w przedklinicznych stadiach rozwoju stożka pozwala na zatrzymanie zmian rogówkowych na wczesnym, łatwiejszym do korekcji optycznej poziomie. Oprócz tego w większości przypadków następuje poprawa parametrów keratometrii rogówki, co wpływa na polepszenie nieskorygowanej ostrości wzroku. Cross-linking jest wskazany także w przypadkach ektazji rogówki po zabiegach refrakcyjnych.

Umów się na zabieg i zapłać w wygodnych ratach

Twoje oczy są oknem na świat, a życie jest zbyt piękne aby czekać. Nasi Pacjenci mogą rozłożyć koszt zabiegu nawet do 50 rat.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Podaj swój adres e-mail i odbierz darmową broszurę informacyjną Voigt Medica.
Zapisz się, a my powiadomimy Cię o najnowszych promocjach naszych zabiegów!