Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Infekcje oczu u dzieci

Infekcje oczu u dzieci

Choroby wieku dziecięcego budzą strach u rodziców. Co robić? Kiedy iść do lekarza? Czy dziecko cierpi? To tylko niektóre pytania na które nie łatwo znaleźć odpowiedź. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy dziecko staje się rozdrażnione, płacze i pojawia się gorączka. Poważny problem stanowią infekcje oczu u dzieci. Co warto wiedzieć na ich temat?

Zapalenie spojówek

Jedną z najczęściej występujących infekcji jest zapalenie spojówek – wyróżniamy kilka postaci, które różnią się zarówno objawami jak i sposobem postępowania.

Jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia spojówek jest ich postać wirusowa, która cechuje się bardzo dużą zakaźnością – można powiedzieć, że wirusowe zapalenie spojówek występuje w postaci epidemii. Bardzo często objawy poprzedza infekcja górnych dróg oddechowych.

Symptomy, które towarzyszą wirusowemu zapaleniu spojówek to swędzenie i pieczenie oczu oraz obecność śluzowej, wodnistej wydzieliny w obrębie powiek. W przypadku wirusowej postaci zapalenia spojówek stosuje się jedynie leczenie objawowe, mające za zadanie zmniejszenie dolegliwości.

Zapalenie spojówek może mieć także etiologię bakteryjną, dla której charakterystyczna jest obecność ropnej wydzieliny (jeden ze wskaźników różnicujących etiologię bakteryjną i wirusową zapalenia spojówek). Oprócz wspomnianego objawu występuje znaczne przekrwienie spojówek (przez co często mówi się o „czerwonym oku”). Za występowanie tego rodzaju zapalenia spojówek najczęściej odpowiadają gronkowce i pneumokoki. Wystąpienie objawów u noworodków może wskazywać na chlamydie lub dwoinkę rzeżączki. Terapia obejmuje krople do oczu z antybiotykiem.

Zobaczy, czy podczas zapalenia spojówek można wychodzić na dwór?

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Kolejną postacią zapalenia spojówek u najmłodszych jest ich postać alergiczna. Wyróżniamy: ostre alergiczne zapalenie spojówek, sezonowe, całoroczne, wiosenne, atopowe czy olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek. Oczywiście za występowanie alergicznego zapalenia spojówek odpowiadają alergeny, czyli czynniki, które wywołują reakcję nadwrażliwości. Objawy, które dominują w przypadku zapalenia spojówek to świąd, obrzęk czy zaczerwienie.

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek u dzieci?

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek największe znaczenie ma unikanie ekspozycji na czynnik, który wywołuje dokuczliwe objawy. Można powiedzieć, że sezonowe zapalenie spojówek (jeśli nie występuje pierwszorazowo) jest łatwe do przewidzenia. W takiej sytuacji rodzice niejednokrotnie wiedzą co podać dziecku, aby zminimalizować dokuczliwe objawy. Farmakoterapia opiera się na stosowaniu leków przeciwhistaminowych, stosowanych miejscowo (bezpośrednio miedzy szparę powiekową) lub ogólnie. Wykorzystywane są także leki immunomodulujące oraz steroidy – jednak z uwagi na działania niepożądane, które szczególnie mogą pojawić się na skutek ich długotrwałego stosowania, decyzję o włączeniu leków tego typu podejmuje lekarz.

Infekcje oczu u dzieci – jak zapobiegać?

Prewencję zapalenia spojówek można zacząć już… w okresie ciąży! Bardzo wiele zależy bowiem od kobiety i dbania o utrzymanie odpowiedniej flory bakteryjnej dróg rodnych. Konieczne są zatem wizyty u lekarza ginekologa i leczenie ewentualnych zakażeń – największe znaczenie w patogenezie zapalenia spojówek u noworodków mają chlamydie oraz dwoinka rzeżączki. Opryszczka narządów płciowych również wymaga odpowiedniej terapii. U dzieci starszych największe znaczenie w prewencji bakteryjnego zapalenia spojówek ma odpowiednia higiena oraz częste mycie rąk.

Zapalenie spojówek jest schorzeniem, które ma tendencję do nawracania – jednorazowa infekcja nie wyklucza, że choroba spojówek nie powróci. W skrajnych przypadkach zapalanie spojówek, również może dawać poważne powikłania. Konieczne jest zatem stosowanie odpowiedniego leczenia, często w postaci kropel lub maści do oczu  z antybiotykiem. Wystąpienie niepokojących objawów powinno zostać skonsultowane z lekarzem okulistą lub lekarzem rodzinnym celem podjęcia odpowiedniej diagnostyki.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Baza wiedzy