Jednym z najpopularniejszych teksów na naszym blogu okazał się umieszczony kilka  miesięcy temu wpis na temat faktów i mitów o laserowej korekcji wad wzroku. Trudno się temu dziwić – rosnąca popularność tych zabiegów powoduje, że jest to temat coraz częściej poruszany w Internecie i mediach. Informacje, jakie można tam znaleźć bywają jednak niejasne bądź sprzeczne ze sobą. Mitów związanych z zabiegiem jest bardzo wiele, warto więc znów rozwiać kilka tych, o których nie wspomnieliśmy ostatnio. Zapraszamy!

MIT: Laserowa korekcja wzroku jest młodym „wynalazkiem”, dlatego niewiele wiadomo o trwałości jej efektów i ewentualnych komplikacjach.

FAKT: Wady wzroku (wady refrakcji) zaczęto usuwać przy użyciu lasera już w latach osiemdziesiątych. Pierwszy udany zabieg z użyciem lasera excimerowego przeprowadził doktor Stephen Trokel w 1987 roku. Blisko trzydzieści lat doświadczeń pozwala więc na ocenę trwałości efektów zabiegu a nowe metody i dostępny obecnie nowoczesny sprzęt laserowy umożliwiają maksymalne zminimalizowanie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, zarówno podczas, jak i po zabiegu.

MIT: Laserowa korekcja wzroku umożliwia skorygowanie wyłącznie krótkowzroczności.

FAKT: Zabieg pozwala na skorygowanie zarówno wysokiej krótkowzroczności (wady „minusowej”), jak i dalekowzroczności („plusy”) oraz astygmatyzmu („cylindry”).

MIT: Oczopląs jest przeciwwskazaniem do zabiegu.

FAKT: Dzięki możliwościom sprzętu laserowego, którym dysponujemy w klinice Voigt Medica zabiegowi laserowej korekcji wzroku mogą być u nas poddani również pacjenci z oczopląsem.

MIT: Zabieg laserowej korekcji wzroku wyklucza możliwość późniejszego usunięcia zaćmy.

FAKT: Celem laserowej korekcji wzroku jest zmiana krzywizny rogówki w celu usunięcia wady wzroku. Zabieg usunięcia zaćmy polega natomiast na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Poddanie się laserowej korekcji wady nie wyklucza więc możliwości ewentualnego usunięcia zaćmy. Przy kalkulacji mocy soczewki, którą wszczepimy pacjentowi w trakcie operacji zaćmy, informacja o przebytej laserowej korekcji jest bardzo cenna. Należy to uwzględnić w pomiarach przedoperacyjnych i dalszych obliczeniach, natomiast laserowa korekcja nie jest przeciwwskazaniem do operacji zaćmy.

MIT: Jeśli poruszę się podczas zabiegu, operacja się nie uda.

FAKT: Sprzęt, z którego korzystamy w naszej klinice jest wyposażony w nowoczesny system Eye Tracker 6D, który gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. W przypadku zmiany pozycji wynikającej z ewentualnego ruchu pacjenta działanie lasera zostaje wstrzymane.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
 1. Karolina

  Kto najlepiej dobiera okulary w Waszej Klinice?

 2. Gabriela

  Pani Karolino,
  wszyscy specjaliści, którzy u nas pracują na pewno będą w stanie Pani w tym pomóc 🙂
  Pozdrawiamy i zapraszamy,
  zespół Voigt Medica

 3. Jonasz

  Czy mogę się zapisać na dobór okularów do M.Kuwika?

Leave Comment

Zapraszamy do pozostawienia komentarza na temat artykułu. Proszę wypełnić wszystkie poniższe pola. Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych.

clear formSubmit