Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Działanie lasera na rogówkę – czy jest bezpieczne?

Wszyscy znamy ostrzeżenie widniejące na drzwiach laboratoriów, czy gabinetów diagnostyczno-zabiegowych “Uwaga! Promieniowanie laserowe” lub “Uwaga! Laser!”. Stąd zazwyczaj bierze się obawa, czy wybierając korekcję wady wzroku laserem lub laserowe leczenie oczu, nie uszkodzimy oka. Czy światło nas nie oślepi? Czy laser nie poparzy lub nie wypali tkanek oka? Promieniowanie laserowe kojarzy się z niebezpieczeństwem, przed którym powinniśmy chronić wzrok.

Dzieje się tak, pomimo szerokiej wiedzy o precyzyjnym i leczniczym działaniu lasera. Czyż pracując w szkodliwych warunkach, pośród urządzeń emitujących światło, nie jesteśmy czujni i wyposażeni w okulary ochronne z filtrem? Jak to jest, że jeden laser leczy, a inny tnie metal i uszkadza wzrok?

Pisaliśmy już o tym, jakie rodzaje laserów są wykorzystywane w okulistyce oraz na czym polega ich działanie. Teraz przyjrzyjmy się, czy działanie lasera na rogówkę jest bezpieczne i co nam to bezpieczeństwo zapewnia.

Laser femtosekundowy gwarantuje precyzję wykonania płatka rogówki

W korygujących zabiegach głębokich, wymagających utworzenia płatka, by dostać się do istoty właściwej rogówki, w różny sposób ów płatek można stworzyć. Metoda LASIK wykorzystuje użycie mikrokeratomu, czyli nacięcia rogówki ręcznie. Natomiast FemtoLASIK, jak wskazuje jego nazwa, to zastosowanie lasera femtosekundowego, dla utworzenia płatka. W jakim celu tworzymy w rogówce tę klapkę? Usunięcie wady wzroku w zabiegach laserowej korekcji odbywa się na poziomie stromy, czyli istoty właściwej rogówki, poprzez odpowiednie jej wymodelowanie.

Tym samym zmiana kształtu rogówki, dopiero na odpowiedniej głębokości, umożliwia modyfikację jej mocy. Precyzyjne odpreparowanie płatka rogówki stanowi bardzo istotny element zabiegu laserowego. Laser femtosekundowy o odpowiednim reżimie pracy i parametrach zapewniających najwyższe bezpieczeństwo zabiegu to klucz do sukcesu. W naszej praktyce doskonale sprawdza się urządzenie WaveLight® FS200. Dzięki zastosowaniu tego lasera femtosekundowego grubość płatka może być jednakowa w każdym miejscu, co nie było możliwe korzystając z mikrokeratomu. Stanowi to wyższą precyzję i zapewnia lepszą kontrolę grubości rogówki w trakcie zabiegu. W laserze WaveLight® FS200 standardowe odchylenie grubości płatka zostało zmniejszone od cetrum do zewnątrz, co umożliwia wytworzenie powierzchni o jeszcze większej jakości i powtarzalnym kształcie. Laser WaveLight® FS200 wykorzystuje wysoką częstotliwość przetwarzania oraz optymalną energię parametrów rozstawu impulsów. Czyni to formowanie płatka szybkim oraz dokładnym przy minimalnej indukcji energii.

Gładkość ablacji (czyli odpowiednio zaprogramowanego procesu odparowania tkanki) jest natomiast zagwarantowana przez gaussowską wiązkę lasera i precyzyjny algorytm skanowania. Odpreparowywane powierzchnie są gładkie, również poprzez optymalizację separacji liniowej i punktowej. Mówimy, również że światło jest spójne o zwartej plamce, dzięki zastosowaniu technologii PerfectPulse Technology®, co poprawia geometrię profilów cięcia. Krawędzie płatka przy działaniu WaveLight® FS200 są ostre, a zrąb odpowiednio gładki, by uczynić płatek łatwym do uniesienia oraz lepiej przylegającym po zabiegu. Bezpieczne, a także spójne wyniki kształtowania płatka rogówki są możliwe dzięki codziennej procedurze kalibracji oraz śródoperacyjnemu zastosowaniu czujnika w wielu punktach. Głębokość i miejsce przyczepu klapki są dokładnie zaplanowane i wykonywane z dokładnością +/- 10μm.

Zauważmy, że im cieńszy płatek, tym więcej rogówki zostaje zaoszczędzona i może zostać poddana modelowaniu w drugim etapie zabiegu (laserem ekscimerowym). Czy nie oznacza to, że odpowiedni laser femtosekundowy sprawi, że będziemy mogli korygować jeszcze większy zakres wad wzroku? Zdecydowanie tak. Laser WaveLight® FS200 umożliwia kształtowanie zindywidualizowanych kształtów, czy grubości płatka rogówki oraz spersonalizowane umiejscowienie jego przyczepu. Możliwe powikłania przy tworzeniu płatków rogówki zostały zminimalizowane dzięki zastosowaniu laserów femtosekundowych, a przewidywalność zabiegów laserowej korekcji zdecydowanie jest na najwyższym poziomie. Czyni to metodę FemtoLASIK bezpieczniejszą i bardziej precyzyjną.

co to jest jaskra

Laser ekscimerowy to wieloletnie doświadczenie laserowej korekcji wzroku

Laser ekscimerowy, to nasz bohater, który koryguje wadę wzroku, czyli nadaje rogówce odpowiedni kształt poprzez zaprogramowane indywidualnie odparowanie tkanki. Kształtowanie istoty właściwej dla uzyskania korekcji odbywa się z wykorzystaniem lasera WaveLight® EX500.

To jeden z najszybszych na świecie laserów działający z częstotliwością 500Hz. Tu również mamy do czynienia z bezpieczną i precyzyjną technologią PerfectPulse Technology®. Wzorzec impulsów laserowych został tak zoptymalizowany, aby zminimalizować wpływ temperatury na rogówkę. Zapewnia to ochronę przed odwodnieniem zrębu, które mogłoby mieć niekorzystny wpływ na efekt zabiegu, poprzez niekontrolowaną zmianę grubości rogówki. W trakcie działania lasera, wbudowany pachymetr stale kontroluje grubość tkanki. Dzięki temu wiemy, że procedura odbywa się na odpowiedniej głębokości oraz, że jest przeprowadzana dla grubości rogówki zmierzonej przy badaniu kwalifikacyjnym.

Dzięki temu wada wzroku nie zostaje przekorygowana (w przypadku krótkowzroczności) ani niedokorygowana (przy nadwzroczności). Wielowymiarowy czujnik ruchu (eyetracker o częstotliwości 1050 Hz) podnosi poziom jakości zabiegu laserowej korekty oczu,gdyż redukuje czułość na ruch oka oraz samego pacjenta w trakcie operacji. W WaveLight® EX500 mamy do czynienia również ze stabilnymi warunkami energetycznymi dzięki szczelnej i krótkiej ścieżce wiązki laserowej. Podnosi to precyzję i przewidywalność wyników pozabiegowych. Wprowadzony stały system chłodzenia azotem natomiast poprawia ciągłość pracy lasera, a także stanowi pewnik, że układ optyczny przebywa w stabilnych, niezmiennych warunkach temperaturowych. Dla optyki stałe środowisko pracy jest bardzo istotne.

Powierzchnia ablacji jest na najwyższym poziomie poprzez stosowanie codziennej kalibracji wiązki laserowej, gęstości impulsów, a także stałej 3-punktowej kontroli energii. Dokładność ablacji w laserowej operacji wad wzroku z zastosowaniem opisanych laserów wynosi 0,25 D przy usuwaniu 10,00 D. Laser WaveLight® EX500 zachowując komfort i bezpieczeństwo pacjenta koryguje z powodzeniem wady wzroku, takie jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, aberracje wyższych rzędów (w tym astygmatyzm nieregularny, koma, aberracja sferyczna).

Należy podkreślić, że pomimo zastosowania w laserach wszystkich opisanych systemów bezpieczeństwa oka w trakcie zabiegu, lasery te działają na rogówkę niezwykle krótko. Przypomnijmy, że usuwanie wady 5 dioptrii odbywa się w czasie bliskim 20 sekund. To również czynnik, który zdecydowanie minimalizuje ryzyko negatywnego wpływu promieniowania na rogówkę do absolutnego minimum. Długość fali przekraczająca spectrum światła widzialnego również jest przyczynkiem do podpisania się pod bezpieczeństwem zabiegów laserowych pod kątem obaw o stan soczewki czy siatkówki oka.

Promieniowanie podczerwone jeśli jest absorbowane to zatrzymuje się na powierzchni rogówki i nie przenika głębiej – nie dotrze zatem do dna oka, a tym samym nie uszkodzi go. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest wysoce precyzyjny i bezpieczny, gdyż zachowujemy odpowiedni czasu działania lasera, prawidłową gęstość energii promieniowania i odstępy pomiędzy impulsami, a przede wszystkim stosujemy sprzęt, który jest gwarancją jakości.

Refrakcyjna wymiana soczewek – nowoczesna metoda korekcji wzroku

Nad bezpieczeństwem naszym i naszych oczu czuwa w trakcie zabiegów nie tylko grupa specjalistów, ale również precyzyjny, przemyślany i pełen systemów zabezpieczających, sprzęt laserowy. Taki zestaw zapewnia pacjentowi poczucie komfortu oraz pozwala mu zdecydować o właściwej procedurze postępowania w celu leczenia wad wzroku. Jeśli spytacie, czy FemtoLASIK to bezpieczna metoda korekcji? Odpowiemy – tak, przy wsłuchaniu się w słowa specjalistów kwalifikujących oraz stosowaniu się do zaleceń przed- i pozabiegowych. A więc mamy wszystko czego potrzeba dla poprawy widzenia bez okularów. Nie bez przyczyny laser uznawany jest, zaraz obok Internetu, za cud techniki naszych czasów.

Bibliografia: