Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Zaćma jądrowa: wpływ zaćmy jądrowej na jakość wzroku i możliwości leczenia zmętnienia soczewki. Objawy zaćmy jądrowej

Zaćma jądrowa prowadzi do stopniowego zmętnienia soczewki (centralna część soczewki). Choroba zwykle rozwija się u Pacjentów w starszym wieku. Zmętnienia powstałe w jądrze soczewki sprawiają, że chory odczuwa szybsze męczenie się oczu, odbierany przez niego obraz jest zamglony, pojawia się podwójne widzenie. Pacjenci dotknięci tym rodzajem katarakty często skarżą się też na problemy z widzeniem w dal, pojawiającymi się plamami przed oczami. Doświadczasz podobnych objawów? Dowiedz się, jakie są przyczyny zmętnień zlokalizowanych w centrum soczewki oka. Sprawdź, jak odzyskać ostrość wzroku, podejmij odpowiednie leczenie i wróć do zdrowia!

Różne rodzaje zaćmy – klasyfikacja z uwagi na lokalizację zmian chorobowych

Współczesna okulistyka zajmuje się rozpoznawaniem i diagnozowaniem różnych rodzajów zaćmy, biorąc pod uwagę różne aspekty. Jeśli skupimy się na lokalizacji zmętnień, zgodnie z główną klasyfikacją zaćmy wyróżniamy:

  • zaćmę korową – zmiany chorobowe zajmują brzegi soczewki, 
  • zaćmę jądrową – zmiany patologiczne są zlokalizowane w środkowej części soczewki,
  • zaćmę podtorebkowo tylną – zajmuje tylną część soczewki.

Zaćma jądrowa – przyczyny choroby oczu. Zmętnienie jądra soczewki

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, tego rodzaju zaćma rozwija się wskutek starzenia się organizmu, może jednak pojawić się także u młodych osób. Do czynników ryzyka zaćmy jądrowej zaliczamy:

  • cukrzycę,
  • zapalenie twardówki,
  • zapalenie rogówki, 
  • urazy gałki ocznej,
  • obecność guza wewnątrzgałkowego.

Choroba powoduje stwardnienie jądra soczewki i zmianę jego zabarwienia na żółty a później na brązowy. Na skutek postępu zaćmy coraz mniej światła dociera do siatkówki oka.  Zmiana współczynnika załamania światła skutkuje krótkowzrocznością i przejściową poprawą widzenia do bliży. Co więcej, część chorych z tym typem zaćmy jest w stanie znów czytać tekst bez okularów.

Objawy zaćmy jądrowej – jak widzi chory na kataraktę?

Katarakta może przez długie lata rozwijać się podstępnie, nie dając żadnych niepokojących objawów. Zaćma jądrowa powoduje, że początkowo chory ma problemy z widzeniem w dal (u niektórych osób jednocześnie następuje poprawa widzenia z bliska). Pacjenci widzą gorzej w jasnym oświetleniu, kiedy źrenica ulega zwężeniu, a do siatkówki docierają tylko promienie świetlne przebiegające przez centrum soczewki. 

Zaćma jądrowa wiąże się z mniejszą wrażliwością na barwy, może prowadzić do jednoocznego podwójnego widzenia.  Z czasem dochodzi pogorszenie poczucia kontrastu i utrudnione widzenie w jasnym świetle (jest to spowodowane zwężeniem źrenicy podczas ekspozycji na jasne światło).

Jak zdiagnozować zaćmę jądrową? Na czym polega rozpoznanie tego rodzaju zaćmy?

Zaćma to choroba, która wymaga profesjonalnej diagnostyki. Lekarz przeprowadza z Pacjentem wywiad medyczny, a następnie w lampie szczelinowej (mikroskopie) ocenia stan soczewki, ciało szkliste, kontroluje dno oka. W zależności od indywidualnego przypadku i stopnia zaawansowania zaćmy jądrowej niekiedy konieczne może okazać się wykonanie badań dodatkowych, takich jak np.: angiografia fluoresceinowa, optyczna koherentna tomografia.

Na czym polega leczenie zaćmy jądrowej? Operacja zaćmy

Zaćma jądrowa pogarsza komfort codziennego funkcjonowania chorego. Nie da się jej leczyć farmakologicznie (nie istnieje na rynku lek na zaćmę). Jedyną opcją jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki w trybie jednodniowym. Ultradźwiękowa fakoemulsyfikacja przeprowadzana w naszej klinice Vidium trwa kilkanaście minut, nie wymaga hospitalizacji ani hospitalizacji. To jednorazowa procedura, którą wykonuje doświadczony chirurg, dzięki kroplom znieczulającym operacja zaćmy nie jest bolesna, a Pacjent zauważa stopniową poprawę ostrości widzenia w ciągu kilku kolejnych tygodni.

FAQ

Czy zaćmę można bez operacji? 

Zastanawiasz się, czy operacja usunięcia zaćmy to jedyna metoda usuwania zmętnienia soczewki? Tak, współczesna okulistyka nie oferuje skuteczniejszych możliwości leczenia tej popularnej choroby narządu wzroku. To bezpieczna i szybka metoda, podczas której Pacjent zachowuje przytomność. Jesteś zainteresowany operacyjnym usunięciem zaćmy? Więcej informacji na temat przebiegu operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej z chęcią udzielą Ci eksperci naszej kliniki.

Do czego prowadzi nieleczona zaćma jądrowa?

Niestety w zaawansowanym stadium rozwoju zaćmy może dojść do ślepoty całkowitej. Z tego względu nigdy nie powinno się bagatelizować pogorszenia ostrości widzenia, gdyż może być to oznaką rozwijającej się katarakty. Podejrzewasz u siebie zmętnienie soczewki oka? Nasi specjaliści chętnie przeprowadzą kompleksową diagnostykę i wdrożą leczenie do tego rodzaju zaćmy, dzięki któremu unikniesz utraty wzroku.

Czy zaćma jądrowa to poważna choroba?

Zaćma jest chorobą, która charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka i w drastycznych przypadkach skutkuje utratą wzroku. Na szczęście zaćmę można usunąć operacyjnie i odzyskać ostrość widzenia. Standardową metodą leczenia jest operacja techniką fakoemulsyfikacji (chirurg usuwa naturalną zmętniałą soczewkę i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową). Więcej informacji na temat procedury uzyskasz od specjalistów naszej renomowanej kliniki. Zarezerwuj wizytę!

Źródła:

https://podyplomie.pl/medycyna/38452,zacma-co-kazdy-internista-wiedziec-powinien [30.08.2023 r.]

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/lista/92042,zacma-jadrowa [30.08.2023 r.]