Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku – rekonwalescencja

laserowa korekcja wad wzroku

Moment, w którym po laserowej korekcji wady wzroku Pacjent jest w stanie zobaczyć świat na nowo jest czymś bezcennym zarówno dla osoby operowanej, jak i dla lekarza wykonującego zabieg. Należy jednak pamiętać, że dla osiągnięcia pożądanego efektu korekcji, okres rekonwalescencji jest niemal równie istotny, co sam przebieg zabiegu. Jak dbać o oczy po laserowej korekcji wady wzroku?

Warto wiedzieć, że obraz widziany przez Pacjenta bezpośrednio po zabiegu jest zamglony. Ostrość wzroku po laserowej korekcji wzroku postępuję etapowo, a tempo zależne jest zarówno od metody przeprowadzonego zabiegu, jak i od rodzaju samej wady. Po zabiegu, pacjentom zakłada się opatrunkowe soczewki kontaktowe.
Są one jednak szybko usuwane – już podczas wizyty kontrolnej, która odbywa się kolejnego dnia po zabiegu.

Częstymi objawami pooperacyjnymi są światłowstręt, uczucie ciała obcego w oku, wahania ostrości widzenia oraz duże łzawienie. Występowanie tych objawów jest jak najbardziej normalne i szybko ustępuje.

Aby maksymalnie zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się komplikacji po zabiegu laserowej korekcji wzroku, należy bezwzględnie stosować wszystkie zalecenia przekazane przez lekarza okulistę.
Szczególnie uwagę należy zwrócić na:

  • stosowanie według zaleceń lekarza okulistę, leków oraz kropli do oczu 
  • nie trzeć i nie uciskać oczu
  • okolice oczu przemywać czystą wodą (najlepiej przegotowaną)
  • unikać pomieszczeń zakurzonych i zadymionych
  • unikać styczności z osobami, które chorują na grypę, inne chory zakaźne, nawet występuje u nich katar
  • unikać przebywania w towarzystwie zwierząt
  • zgłaszać się się na wizyty kontrolne w terminie wyznaczonym przez lekarza (dzień, tydzień, oraz, w zależności od konkretnego przypadku, miesiąc lub kilka po zabiegu)

Istotne jest również, aby w okresie pierwszych trzech miesięcy po przeprowadzonym zabiegu, w przypadku  kąpieli w basenie czy wodach otwartych, stosować okulary ochronne, które uniemożliwią dostawanie się wody w okolice oczu.

W pierwszych tygodniach po zabiegu należy pamiętać o stosowaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem ochronnym. Niewskazane jest również opalanie się i korzystanie z solarium  

Jeśli nie jesteśmy pewni czy możemy bezpiecznie wykonywać jakąś czynność po zabiegu, warto zapytać o to lekarza okulistę podczas wizyt kontrolnych.

Proces rekonwalescencji jest kwestią niezwykle indywidualną i zależy zarówno od wielkości korygowanej wady jak i od metody, którą wykonywany jest zabieg.