Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Wady wzroku u dzieci

wady wzroku u dzieci

W pierwszych miesiącach życia dzięki zmysłowi wzroku dziecko uczy się świata. Wielu naukowców zgadza się, że to właśnie ten zmysł jest głównym źródłem wczesnej edukacji naszych pociech. Ma też wpływ na ich ogólny rozwój – stymuluje między innymi rozwój funkcji motorycznych i poznawczych. Maluchy nie są w stanie same zakomunikować nam, że ich wzrok nie rozwija się prawidłowo, dlatego tak ważne jest aby je pod tym kątem uważnie obserwować. Istnieje szereg zależnych od wieku dziecka objawów, które powinny zwrócić uwagę rodziców i zasugerować, że może ono mieć wadę wzroku.

Jednym z symptomów sugerujących problemy ze wzrokiem u kilkumiesięcznego dziecka jest brak reakcji na twarz rodzica czy brak odpowiedzi uśmiechem na uśmiech. Maluch, który nie widzi prawidłowo często nie wykazuje też zainteresowania zabawkami czy otoczeniem, nie podąża wzrokiem za pokazywanymi mu obiektami. Naszą uwagę powinno zwrócić nierównoległe ustawienie oczu, które, wbrew opinii powielanej nawet przez niektórych lekarzy, nie jest u kilkumiesięcznego dziecka zjawiskiem „normalnym” i należy na nie odpowiednio szybko zareagować.

Nieleczony zez może bowiem doprowadzić do niedowidzenia, które jest niestety nieodwracalne, ponieważ jest związane z funkcjonowaniem mózgu, który „wyłącza” zezujące oko z procesu widzenia, aby uniknąć dwojenia się obrazu. Zez u dzieci jest najczęściej leczony poprzez zasłanianie oka zdrowego, aby pobudzić mózg do wykorzystywania tego, które jest słabsze.

Dzieci starsze, w wieku przedszkolnym i szkolnym, również często nie są w stanie zauważyć, że z ich wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Rodzice mogą jednak łatwo to zaobserwować w ich zachowaniu. Do zachowań, które mogą świadczyć o wadzie wzroku należą przede wszystkim przecieranie, mrużenie i wytrzeszczanie oczu, a także potykanie się o różne przedmioty. Charakterystyczne jest również podchodzenie bliżej do telewizora czy przekrzywianie głowy podczas oglądania. W wieku szkolnym problemy ze wzrokiem mogą objawiać się poprzez trudności w nauce czytania i pisania czy zaburzenia koncentracji, które mogą budzić błędne podejrzenia o tym, że dziecko ma dysleksję.

Należy więc bacznie obserwować nasze pociechy i niezwłocznie reagować na wszelkie sygnały sugerujące ich problemy ze wzrokiem. W Centrum Okulistycznym Optegra (dawniej Vidium Medica) przeprowadzamy badania pozwalające wykryć wady wzroku u dzieci i skutecznie je leczyć. Umów się na wizytę do okulisty dziecięcego.

 

Bibliografia:

  1. Lavenant F. Evaluation du comportement visuel et de la réfraction chez l’enfant [Evaluation of the visual disorders of the children]. Rev Prat. 2007 Nov 30; 57(18): 2003-8. French. PMID: 18326434.
  2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M. Pediatria TOM II. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018.