Vidium Medica została włączona do grupy Optegra Vidium Medica została włączona do grupy Optegra

Ochrona oczu latem

klinika okulistyczna

Lato jest dla wielu z nas czasem zasłużonego wypoczynku i relaksu. Dla naszych oczu – wręcz przeciwnie. W okresie letnim są one przede wszystkim bardziej niż kiedykolwiek narażone na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Jak je chronić przed tym oraz innymi zagrożeniami?

Podczas gdy większość plażowiczów pamięta o zaaplikowaniu kremu ochronnego przed opalaniem, część z nich zdaje się zapominać o tym, że promieniowanie UV może być równie niebezpieczne dla oczu, co dla skóry. Dlatego też zdecydowanie warto zaopatrzyć się w porządne okulary przeciwsłoneczne, które przydadzą się nie tylko na plaży. Tu pojawia się pytanie – porządne, czyli jakie?

Przeczytaj więcej o ochronie oczu latem

Na pewno nie te kupione na bazarowym stoisku, ponieważ te nie posiadają najczęściej żadnych filtrów ochronnych, a to właśnie one zapewniają bezpieczeństwo naszym oczom. Po okulary przeciwsłoneczne najlepiej udać się do zaufanego salonu optycznego. Kupując okulary u optyka okulary oznaczone charakterystycznym znakiem CE mamy pewność, że spełniają one standardy Unii Europejskiej, były testowane i posiadają filtry, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. 

Dobre okulary przeciwsłoneczne powinien również charakteryzować odpowiedni stopień przyciemnienia soczewek oznaczony najczęściej kategoriami od 1 do 4. Okulary z kategorii 1 sprawdzą się tylko przy słabym nasłonecznieniu, te z kategorii 4 będą odpowiednie do noszenia w miejscach nasłonecznionych bardzo mocno. Optymalnym wyborem do codziennego użytku będą te z kategorii 2 lub 3. Nie bez znaczenia jest także kolor soczewek – im jest ciemniejszy, tym mniejsza jest przepuszczalność promieni słonecznych. Osobom, których oczy potrzebują szczególnej ochrony, na przykład sportowcom czy kierowcom poleca się natomiast okulary z filtrem polaryzacyjnym.

W lecie na nasze oczy czyha nie tylko słońce – charakterystyczne dla okresu wiosenno-letniego jest zwiększone ryzyko wystąpienia między innymi alergicznego zapalenia spojówek, które wymaga szybkiej interwencji lekarza. Należy też pamiętać o ochronie oczu przed wszelkimi urazami mechanicznymi czy podrażnieniami, o które nietrudno podczas wakacyjnych wyjazdów. Istotne jest więc na przykład dokładne mycie rąk przed aplikacją soczewek kontaktowych. W razie podrażnienia, oczy powinno się szybko przemyć czystą wodą.